Od určitého věku dětem jednoduše přestane stačit koutek s postýlkou v ložnici rodičů. První vlastní pokoj tak bývá spojen s pocity vlastní důležitosti a zodpovědnosti i velkou radostí. Aby radost z pokoje ale vydržela nejen potomkovi, vyplatí se si dvakrát rozmyslet, co pořídit a jak pokoj zařídit, tak aby byl nejen pěkný, ale také funkční, bezpečný a s dítětem rostl. Stejně tak rychle, jak děti rostou, tak rychle se mění i jejich přání a potřeby v bydlení. O levnou záležitost se přitom nejedná.
Pokud jednou nechcete školit malíře, vyplatí si zařízení pokoje dvakrát rozmyslet. Příliš výrazné barvy se těžko přetírají a dětem ani nemusí dělat dobře. Hyperaktivním se dokonce přímo nedoporučují.
První koutek u rodičů
Že ve výběru nábytku vede kvalita a jednoduchost nad barvami lze snadno dokázat už v pokoji novorozence nebo miminka. Jsou tací nastávající rodiče, kteří s očekáváním potomka začnou nakupovat postýlky, ohrádky a úložné prostory v modré nebo růžové. Takový nábytek ale působí roztomile jen do té doby, než si jej vystaví ve vlastní ložnici. Základem pokoje pro novorozence a kojence ale nejsou barvy, ale kvalita materiálu.
I v případě, že dítě vlastní pokoj má, doporučujeme, aby byla jeho barevnost uzpůsobena spíše doplňky. V pokoji pro batolata oceníte koberec, byť jen kusový, nutností jsou u nejmenších záclony a závěsy. Se všemi těmito prvky lze barevně pracovat a vytvořit útulný prostor. U postýlky samotné vsaďte na klasiku z příček a vyhněte se těm s plným čelem. Dítě i vy tak budete mít větší přehled o dění v místnosti. Pokud navíc zvolíte postýlku větší velikosti, snadno z ní jednoho dne odmontujete bočnice a vytvoříte tak dětskou postel.
Předškolní věk – aneb půjdu jedině v růžové
Nástup dítěte do školky je spojen i s potřebou vlastního pokoje. Radost z něj mívá nejen dítě, ale i rodiče. Dítě v předškolním věku bývá nejnáročnější, a to i na prostor vlastního pokoje. Potřebná bývá
kvalitní postel běžné velikosti a dostatek prostoru na hraní i nepřeberné množství hraček.
Puberta – co den, to jiná nálada
V období puberty mají potomci vyšší potřebu nejen soukromí, ale také realizace vlastních idejí o bydlení. Vlastní pokoj je v tomto období takřka nutností, dospívajícímu potomkovi totiž nepřekáží jen rodiče, ale mnohdy i sourozenci. Skoro stejně často, jak dospívající mění své názory, tak často mění i své barevné preference a představy o bydlení. I v tomto případě by tedy měl být základem kvalitní nábytek s univerzální barevností. Útulnost pokoji dodají textilie, bydlící doplňky, fotografie obrázky, nebo plakáty. Oblíbené jsou také samolepící dekorace, kterými lze snadno ozdobit stěny i nábytek bez toho, aby ho poškodily, nebo jejich instalace a sejmutí představovalo nějak závratnou investici.
Jakými základními pravidly se tedy řídit?
Důležité je si uvědomit funkce, které má pokoj splňovat a přizpůsobit jim sestavení zón místnosti. Ty nemusí být přesně oddělené, mohou se i překrývat, ale na spací, hrací, pracovní a úložnou zónu není radno zapomenout. Co se týče nejen u dětí oblíbené barevnosti, dětský pokoj nemusí být nemocničně bílý, ale i aktuálním trendem jsou tlumené barvy. U nábytku se doporučuje volit klasický, univerzální. Dětská postel ve tvaru automobilu bude vždy jen automobilem. Z té klasické můžete mít v minutě nejen automobil, ale třeba i domeček nebo loď. Základem příjemného prostoru, bez kterého se žádný pokoj neobejde je ale vždy a všude dostatečné osvětlení.
Tento článek také můžete