Okrasný stínící prvek
Pro zahradní altán by se měli rozhodnout také ti, kteří chtějí do své zahrady vnést nový, stabilní prvek. Altán jako takový může sloužit vícero aktivitám. Buďto se v něm dá pohodlně relaxovat za zpěvu ptáků a šumění nedalekých stromů a keřů. Nebo se v něm dají dokonce pořádat bujaré oslavy s přáteli, kde nechybí ani gril a dobrá muzika. Vše však záleží na vaší volbě, na použitém materiálu a také na umístění této zahradní stavbičky.Jak umístit altán?
Pro optimální odpočinek v útrobách altánu je dobré jej umístit na závětrné místo, aby vám případný vánek neobracel při četbě listy knížky. Kvůli intimnosti a kýženému soukromí je rovněž dobré neumisťovat altán hned vedle plotu se sousedy, ale spíše do míst, kde se vám naskytne příjemný pohled do zeleně.U zahradních konstrukcí tohoto typu se vyplatí pořízení kvalitní podlahy, která nejen usnadní pohyb v daném prostoru, ale oceníte ji i za chladnějších večerů, kdy vás bude příjemně hřát do chodidel. Nejvhodnějším materiálem se jeví buďto přírodní či kompozitní terasová prkna, která jsou přímo určena k danému použití. Jsou odolná, jejich montáž nevyžaduje žádný náročný kutilský výkon a navíc působí nanejvýš esteticky.
Pohyblivá střecha na vaší zahradě
Altány sestávající z konstrukce z několika tyček a plachty jsou nejjednodušší variantou pro jakoukoliv zahradu. Jejich výhodou je skladnost a jednoduché sestavení. Složit se dají během pár minut až půl hodinky, což záleží na jejich rozměrech a velikosti.Při nákupu takovéhoto altánu byste se měli rozmýšlet na základě materiálu, z něhož je altán vyroben. Vybírejte pouze kvalitní, ocelové rámy, kde dávejte pozor i na kvalitu upínacích prvků. Ty hrají důležitou roli při poryvech větru, které by mohly váš altán poničit či převrátit. Údržba takovýchto altánů je naprosto snadná – veškeré části se dají snadno umýt mýdlovou vodou, což znamená, že není zapotřebí žádných speciálních přípravků.
Slunečník – váš zahradní společník

Tip odborníka:
„Nejdostupnější variantou mechanické ochrany proti slunečnímu záření jsou slunečníky, které se liší nejen svým rozpětím, ale i stabilitou a materiálem. Pro balkony postačí rozpětí slunečníku okolo 120 cm, u rozlehlejších teras se řiďte rozměrem plochy, kterou zaujímá zahradní nábytek. Dbejte také na to, aby konstrukce měla řádné kotvení, slunečník se dal snadno ovládat a nezasekával se a aby samotná stínící látka byla z nepromokavého materiálu,“ podotýká Milena Göpfertová.Řešení pro balkony a terasy - markýza
V případě, že máte terasu či prostornější balkón orientovaný na západ či jihozápad, na němž odpočíváte v zahradních křesílcích, není od věci pořídit si markýzu, která vás ochrání před nadbytečným vedrem. Můžete ji pořídit buď ve variantě, kterou pevně připevníte ke zdi domu, či zásuvnou. Samozřejmostí je u markýz možnost regulace velikosti zastíněné plochy. Stahovat markýzu lze jak ručně, tak i za pomoci moderní techniky a motorku. Zárukou kvalitního zastínění je kovová konstrukce se stínidlem, které je tvořeno voděodolnou textilií. Nespornou výhodou markýz je dostatečné odstínění ostrých slunečních paprsků, přičemž výhled z balkonu je plně zachován. Volit lze z mnohých designových tkanin s potiskem.Zdroj, foto: OBI