Věděli jste, že náš nejslavnější hrad – tedy Karlštejn – má svého jmenovce? Jedná se o málo známý lovecký zámeček, za kterým turisté míří do CHKO Žďárské vrchy. Konkrétně leží v části obce Svratouch (nedaleko města Svratky) v Pardubickém kraji.
Karlštejn nechal jako lovecký zámeček ve stylu pozdního baroka postavit ve 2. polovině 18. století hrabě Filip Kinský z rodu Kinských z Vchynic a Tetova. Byl vybudovaný na místě kaple sv. Jiljí (patrona lesů), která byla do zámečku zastavěná. Kaple v pozdně barokním stylu fungovala až do poloviny 20. století, poté byla odsvěcena. Nového slavnostního vysvěcení se dočkala po opravách zámku v září roku 2020. Zámeček byl trojkřídlý, se samostatně stojícími hospodářskými budovami s konírnami. Až do roku 1925 obklopovala zámecké budovy velká jelení obora.
Samotné jméno zámku nijak nesouvisí s jeho „slavnějším kolegou“ od Berouna. Vznik jména je spojen s nedalekým Zkamenělým zámkem (dříve označovaným Starý Karlštejn). Jedná se o skalisko, které tehdejší německý lesní personál nazýval „holý kámen“, tedy „Kahlstein“. Zdejší obyvatelé si pak toto pojmenování převedli do českého „Karlštejn“.
V majetku Kinských byl Karlštejn do roku 1823, poté ho koupil bavorský knížecí rod Thurn–Taxisů. Po roce 1945 čekal zámeček „obvyklý“ poválečný osud: konfiskace československým státem a postupné střídání majitelů v podobě několika národních podniků nebo období, kdy sloužil k rekreačním účelům… Po revoluci v roce 1989 se začalo sice blýskat na lepší časy, ale kompletní rozsáhlé renovace a navrácení prakticky původního vzhledu se dočkal až v letech 2014 – 2020.
V červenci roku 2020 byl malý zámecký areál otevřen pro veřejnost. Rekonstrukce se opravdu podařila a návštěvníkům zámku je k dispozici hotel, restaurace, reprezentativní velký sál pro zvláštní příležitosti jakými jsou svatby nebo například koncerty. Klasické zámecké prohlídky se tu nekonají, ale v zámecké galerii se pořádají pravidelné výstavy a prohlédnout si tu můžete také stálou expozici majitele zámku.
Malebný zámeček stojí na křižovatce turistických tras v krásné krajině, takže je vyhledávaným turistickým cílem jak v létě, tak v zimě. Protože se nachází na vrchu kopce ve výšce 783 m n. m., jedná se o nejvýše položený zámek u nás. Určitě se odtud nezapomeňte vydat na již zmiňovaný Zkamenělý zámek, vzdálený po modré nebo červené turistické značce pouhých 1,5 km (půl kilometru před skalami se dá posedět na rozcestí U knížecí studánky a nabrat trochu sil). Na Zkamenělém zámku se nacházelo v dávných dobách neolitické hradiště. Později bylo doloženo i slovanské osídlení – zbytky valů a příkopů středověkého osídlení jsou tu ostatně dodnes patrné. Skalní bloky sahající až do výšky 10 metrů jsou dnes přírodní památkou.
A jak se na Karlštejn dostanete?
Až nahoru k zámku vede asfaltová silnička a většinou není problémem ani parkování, ale doporučuji (pokud tedy třeba nejedete na kole) nechat auto na parkovišti v městečku Svratka a odtud se vydat po výše zmíněné silničce a červené turistické značce pěšky. Cesta je dlouhá 2,5 km a vede prakticky stále do kopce, ale za pěkného počasí si užijete krásné výhledy do okolní krajiny. Nejen od opravené kapličky – Božích muk, kde se dá posedět na lavičce, pokochat se Vysočinou a trochu porozjímat nad čtením „kolemjdoucímu poutníkovi“ umístěným na tabulce, která stojí nedaleko. Kaplička byla postavená a slavnostně vysvěcená v roce 2002 jako vyjádření úcty k dílu našich předků. Boží muka jsou s obrázkem sv. Jiljí – u nás je tento světec málo známý, narodil se v 7. století zřejmě v Athénách a více o něm a jeho poustevnickém životě se také můžete dozvědět na tabulce u kapličky. Cestou k zámku ještě minete nově vybudovaný dřevěný kříž a u něj dvě lavičky a dřevěnou desku s žalmem 121, takže pokud jste věřící, míst k rozjímání tu spolehlivě najdete. A pokud věřící nejste, můžete se „jen“ nechat unášet krásou těchto míst.
Zámek i jeho okolí nejednou posloužily filmařům a já se vůbec nedivím: je tu opravdu krásně… Přijeďte a uvidíte!
ChytráŽena.cz