Vůně a chuť banánů je ovlivněna teplotou při, které dozrávají. Při nízkých teplotách šednou a kazí se, proto se také nedoporučuje ukládat banány do lednice, protože utrpí na kvalitě. Pro nás jsou pochoutkou a zpestřením každodenního jídelníčku. Hned po jablku patří k nejkonzumovanějšímu ovoci v České republice.
Banány jsou ideální svačinkou
Mají velmi výživnou hodnotu. Jsou cenným zdrojem celé řady vitamínu B, z nich nejcennější je vitamín B6 a draslík. Rovněž obsahují vitamín A a také C. Kromě toho má banán hodně minerálů především vápníku, hořčíku, fosforu a cenných stopových prvků zejména železa a zinku. Obsahují jednoduché cukry a vlákninu, které poskytují tělu energii.
Léčivé účinky banánů
- působí preventivně při vysokém krevním tlaku, snižují cholesterol
- odvodňují a snižují tělesnou hmotnost
- pomáhají při žaludečních a střevních potížích
- čistí organismus od škodlivých látek
- posilují imunitu, zvyšují obranyschopnost organismu
- jsou účinné během přemenstruačního syndromu
Banány pro dobrý spánek
Obsahují biologicky aktivní látku, která ovlivňuje kvalitu spánku.
Pro klidný a dobrý spánek se doporučuje konzumace jednoho banánu před spánkem. Dále uklidňují naše nervy, protože mají vysoký obsah vitamínů skupiny B, které jsou balzámem na nervový systém. Rovněž obsahují hodně přírodních látek a vitamínů, keré zlepšují paměť, zvyšují koncentraci a soustředění. Vhodné zejména pro studenty.
Výborné na zažívací potíže
Banány obsahují vysoký podíl vlákniny, a jejich účinné látky pomáhají organismu dát zažívací trkat do normálu. Pomáhají při zácpě i běhavce.
Při zácpě pomáhají banány méně zralé, jemně nazelenalé. Proti běhavce pomáhají banány přezralé, až žlutohnědé. Také léčí žaludeční vředy.
Neutralizují žaludeční kyseliny a jejich konzumací můžete přispět k vyhojení žaludečních vředů. Pomáhají při překyselení organismu, protože minerální látky obsažené v banánech pomáhají neutralizovat kyseliny a snadno je dokáží vyloučit z těla. Budete se po nich cítit lépe.
Banány v kuchyni
Banány můžeme využít velice dobře ve studené i teplé kuchyni.
Receptů na úpravu banánu je nespočet. Můžeme je grilovat, péct, flambovat, přidávat do různých jídel. Použít do různých salátů, kokteilů a jako dekoraci.
Také je můžeme přidávat do různých masitých pokrmů. Také jsou vhodné pro banánovou dietu, která je jednoduchá a velice účinná, dokáže ji držet každý. Na této dietě je nejlepší, že nemusíte hladovět a opravdu po ní zhubnete. Hlad zaženete banány.
Při banánové dietě můžete sníst dva banány denně. Kromě banánů můžete jíst čerstvou zeleninu, mléčné výrobky, celozrnné pečivo a také maso připravené na malém množství olivového oleje nebo na páře. Během diety dodržujte pitný režim, nejlépe je vypít dva litry čisté vody nebo bylinkového čaje. Při každé dietě a také při této banánové je nutný pohyb, nejméně hodinu denně v jakékoliv podobě.
Banány jsou malou vitamínovou bombou. Jsou skutečně všelékem na různé
nemoci a v některých případech jsou dokonce účinnější než jablka.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz