I my se sem moc rádi vracíme. Jak jsem před pár lety zjistila, v době mimo sezónu se tu dá najít ubytování za příznivé ceny, které s těmi prázdninovými naštěstí nemají mnoho společného. V místě i okolí zároveň ubude množství lidí a vy nebudete mít problém sehnat místo v kavárnách nebo restauracích. Je to přesně ta doba, kdy sem můžete přijet načerpat novou energii a užít si třeba prodloužený víkend.
Výletů do bližšího i vzdálenějšího okolí se dá ze Špindlerova Mlýna podniknout nepřeberné množství. Na své si přijdou opravdu všichni, od rodin s malými dětmi přes starší ročníky až po zapálené a zdatné turisty, cyklisty nebo lyžaře. Pro zábavu i sportovní vyžití lze zvolit kromě lyžařských areálů i adrenalinový park, dětské hřiště, bobovou dráhu a jiné. Po městě si můžete vybrat k procházkám celkem tři nenáročné okruhy s délkou od pouhého jednoho kilometru až po necelé tři kilometry. Stojí za to navštívit i přehradu Labská a ti zdatnější se vydají na hřebeny - na Sněžku nebo třeba k prameni Labe. Jak jsem psala, možností je opravdu hodně a když se „ponoříte“ do turistické mapy, jistě si vyberete.
Protože my navštěvujeme Špindlerův Mlýn jako pěší turisté na jaře nebo na podzim, máme už své oblíbené trasy - a jednu z nich vám ráda doporučím. Je to desetikilometrový okruh údolím Bílého Labe, jedna z mých nejoblíbenějších tras: vycházíme přímo z centra od bílého obloukového mostu. My raději volíme pro začátek - kdy je ještě v nohách spousta sil - trasu vedoucí z první poloviny téměř stále do kopce a až v závěru docházíme pozvolným klesáním zpět do Špindlerova Mlýna. Jinak je to samozřejmě na vás, můžete jít celou trasu i opačně, pokud vám to více vyhovuje.
Vycházíme tedy od mostu po žluté turistické značce. Míjíme známou Špindlerovskou hospodu a stoupáme úzkou asfaltkou mezi penziony a chalupami. Vlevo uvidíte kostel Sv. Petra - pokud se vám bude chtít, můžete k němu odbočit a nad ním si prohlédnout také školu z roku 1935 a pokochat se prvním výhledem. Pak původní trasou pokračujeme dále do kopce a cesta se brzy změní z asfaltové na lesní, která nás povede po hřebeni. Za jasného počasí jsou odtud nádherné výhledy do údolí i na okolní vrcholky hor. V závěru první poloviny trasy sestoupáme převážně kamenitou cestou k boudě (horské chatě) Bílé Labe.
Tahle turisty hojně navštěvovaná chata leží v překrásném místě a když si sednete k občerstvení venku na terasu, jen tak se vám nebude chtít odejít (pokud ale tuhle trasu zvolíte o prázdninách, téměř jistě si nebudete mít kam sednout a klid uprostřed obrovského chumlu lidí taky nenajdete). Až se dostatečně pokocháte okolní přírodou, můžete se vydat pro změnu po modré značce na druhou polovinu trasy.
Až do Špindlerova Mlýna už vás téměř celou cestu povede asfaltová silnička, která prakticky kopíruje Bílé Labe. Cesta podle vody rychle utíká a než se nadějete, dojdete k Dívčím lávkám, kde se můžete u stánku opět občerstvit. Už jste kousek od cíle cesty, zbývá projít kolem lanovky na Medvědín a stále podél proudu Labe zpět k bílému mostu. Jestli jste se na cestu vydali i s dětmi, určitě jste se mezitím ještě zdrželi po cestě na dětském hřišti, které kromě houpaček, prolézaček a zábavy nabízí také poučení o přírodě. Další hřiště a lanový park na vás čeká přímo v centru města, nedaleko od mostu (také ho nemůžete minout).
Doufám, že pokud jste dočetli (došli) až sem, oblíbíte si tuhle trasu stejně jako my. A teď už jen můžete přemýšlet, kam vyrazit příště…
Uznevim - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz