Město Pardubice se rozvíjelo kolem roku 1491, kdy toto
panství koupil Vilém z Pernštejna a připojil ho ke svému kunětickohorskému
panství. A hned potom začal se stavbou opevnění a přestavbou města ve stylu
rané renesance.
Původní brána se jmenovala Pražská a byla podstatně nižší. Stavitel Jiřík Olomoucký zde dostavěl věž do výšky téměř šedesáti metrů a ozdobil ji členitou střechou s osmi věžičkami a vysokým jehlancem obklopeným zlacenými makovicemi, praporci a sluncem uprostřed. Na střechu použil měděný plech, který vlivem oxidace časem zezelenal. Od té doby se užívá pojmenování Zelená brána. Před věží byla vystavěna jednopatrová brána s raně renesančními obloučky. Před branou byl příkop, přes který vedl padací most. V roce 1875 chtěla městská rada Zelenou bránu zbourat, ale veřejnost byla proti. V letech 1902-1903 proběhly na věži a bráně velké opravy a objevil se na její čelní stěně reliéf zobrazující erbovní pověst pánů z Pardubic. Nynější podoba Zelené brány pochází z roku 1912.
Výstup na věž je zpestřen historickými expozicemi s názvem Kronika města Pardubic. V mezipatrech se můžete seznámit s pověstmi, které vám přiblíží vznik erbů pánů z Pernštejna a pánů z Pardubic, navštívíte také interiéry, ve kterých zastihnete městského kronikáře, správce věžních hodin a trubače. Postavy jsou pohyblivé, takže zde zhlédnete krátké představení, ve kterém se dozvíte něco z historie. V těchto kamenných prostorách to působí opravdu přesvědčivě. Na chvíli úplně zapomenete, že jste přišli z moderního světa. Rázem se totiž ocitnete v dávné minulosti. Expozice, kterou vytvořila výtvarnice Vítězslava Klimtová, je úžasná. V prostorách věže je také výstavní síň, kde jsou pravidelně instalovány různé výstavy.
Do Pardubic jezdíme dost často, ale nikdy nás nenapadlo na věž jít. Až nyní to byl takový spontánní nápad. Z dřevěného ochozu je nádherný pohled na Pardubice i vzdálenější okolí. Obzvláště Kunětickou horu máte jako na dlani. Při dobré viditelnosti je prý vidět i Sněžka. Ráda navštěvuji různé rozhledny a věže. Mnohdy z té výšky uvidíte věci, kterých si běžně nevšimnete. Líbí se mi i pohled na čilý ruch v ulicích v okolí věží. Je to jako když pozorujete malé loutky, které se sami pohybují a vykonávají různé činnosti. Vstupné je tu opravdu symbolické, takže neváhejte a při návštěvě Pardubic se na Zelenou věž jděte podívat. A děti vezměte s sebou. Když budou sledovat příběhy, tak si ani neuvědomí, že vyšlapali takovou výšku. Určitě se jim to bude líbit.
ChytráŽena.cz