Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Zelená pro kojení

18. 10. 2013 | Kojení

Jelikož jsem zastánkyní kojení a kojení dost propaguji, často se setkávám s maminkami, které hrozně chtějí, ale „nemohou“ kojit. Pravdou je, že většina žen, které „nemohou“ kojit, nekojí, jen proto, že nemají ty správné informace. Je opravdu málo žen, které kojit nemohou, a to proto, že mají vážné zdravotní problémy, nebo vyložený zákaz kojení. Statistiky udávají, že kojit opravdu nemůže 1-3 % žen. Tak proč je stále tolik maminek, které chtějí a „nemohou“.

Abychom pochopili kojení, musíme se podívat hluboko do minulosti. Jak dlouho se člověk vyvíjí? Stejně dlouho se vyvíjí i kojení. Dnes žijeme v blahobytu, máme dostatek potravy rozmanitých druhů, ale v minulosti? Jak museli mnohdy lidé přežívat?

A teď si uvědomme, čeho všeho se kojením ženské tělo vzdává? Kolika bílkovin, cukrů, tuků, vitaminů, minerálů, složitě vyráběných protilátek, hormonů atd. A proč by to všechno mělo produkovat, pokud to dítě nepotřebuje? Tělo matky chce dítě krmit, ale chce ho krmit úsporně, chytře a neplýtvat! Kde není poptávka, není ani nabídka!

zelená pro kojeníPokud si tohle uvědomíme a nemáme tu smůlu, že spadáme do již zmíněných 1-3 %, které opravdu kojit nemohou, pak už je to jen o naší volbě, zda kojit chci, nebo nechci. Pokud se rozhodnu, že chci, vážně to není tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Základem je vytvořit dostatečnou poptávku.

Vaše tělo musí vidět, že je dítě hladové. Tvorba mléka reaguje přímo na potřeby dítěte. Pokud dítě k prsu nepřikládáme, tělo má pocit, že je dítě syté, mléko mu stačí, a proto nemusí vyrábět víc. Když začneme dítě častěji přikládat, má tělo pojistku v podobě dvou dnů, kdy vyčkává, zda je častější poptávka jen omyl, nebo dítě vážně potřebuje víc. A pokud naše tělo zjistí, že je dítě hladové, začne vyrábět dostatek mléka, aby miminko uživilo. Tělo matky má přirozenou touhu živit své dítě, stejně jako to dělalo před narozením.

Základ úspěchu

Pokud máte mléka málo, nečekejte, až se vytvoří a nepřikládejte, až poté, protože tak se vám mlíčko ztratí! Přikládejte dítě každé dvě hodiny přes den a každé tři hodiny v noci. Při každém kojení prostřídejte obě prsa (nejlépe 2x-3x), nechte dítě, ať si to odpracuje, a až pak ho dokrmte jiným zdrojem. Pokud má mimčo snahu papat, tělo cítí, že musí vyrábět víc. Překonejte dvoudenní pojistku proti zbytečné tvorbě mléka, a pak už si jen užívejte kojení.

Když dítě z prsu berete, vložte malíček do koutku jeho pusinky, abyste zrušily podtlak a teprve poté dítěti prso seberte. Sání „na prázdno“ je dost velkým náporem pro bradavky a odtažení přisátého dítěte ještě větší. Svá prsa potřebujete v pořádku a nebolavá. Vhodné je po začátku, než si bradavky zvyknou, potírat je vhodnými mastmi. Kromě bolesti, je poraněná bradavka, také možnou branou pro vstup infekce a zánět prsu žádná z nás nechce.

Připravte se, že po dostatečné stimulaci budete mít zase nějaký čas mléka nadbytek, ale časem se tvorba upraví přesně podle potřeb dítěte.

Při růstových spurtech ve zhruba 3 týdnech, 6 týdnech a 3 měsících bude zase poptávka vyšší a opět postačí vydržet dva dny častěji přikládat a tvorba mléka se nastaví přesně dle potřeb děťátka.

Co dále dodržovat?

Velký význam má i dostatečný příjem tekutin. Uvědomme si, že dvouměsíční dítko vypije zhruba 800 ml mlíčka za den. Pro dospělého člověka je stanovený příjem tekutin 2-3 litry denně (v ideální situaci). Abychom mohly kojit, musíme tělu dodat prostředky pro tvorbu mléka. Takže ideální je pít 3-5 litrů denně, dle teploty a stáří dítěte. Větší dítko víc vypije a v horkých letních dnech je třeba více pít.

Nemalou roli hraje i psychika, prostě musíme svému tělu důvěřovat, že dítě ukojí. Pro spuštění mlíčka je podmínkou zůstat uvolněná. Jakmile jste napjatá, ramena přitažená k uším, mléko se nespustí. Při kojení se vědomě uvolněte, volně si dýchejte, zavřete oči, představujte si, jak se mlíčko spouští, povolte ramena a jistě brzy uslyšíte, jak dítko polyká (některé z nás cítí spouštění, jako mravenčení v obou prsou). Ale spouštět se mléko samozřejmě začne až poté, co se bude dostatečně tvořit.

Tak co? Stále si myslíte, že je kojení složitá záležitost? Dva dny často přikládat, hodně pít, zůstat uvolněná a věřit si! To je základ celého úspěchu!!

Všem, které se rozhodnou kojit, držím pěsti!

Spinisek - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Děkuji za článekSmajlíkmiminko je ještě v bříšku, ale já si moc přeju co nejdýl kojit.moc hezky vysvětlené.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Také s tímto článkem souhlasím. Také kolem sebe mám maminky, které říkají, že "nemohou" z toho a z toho důvodu. Ale většinou hlavním důvodem byla sobeckost, kdy by museli se omezit v kouření a v tom, že miminko chce papat kdykoliv. Je jednodušší pro ně dát jim flašku a pak se vymlouvat na "nemohli", aby byli pro okolí lepší...
Obrázek uživatelky
profil
Moc mě komentáře potěšily..Smajlík
Já se vždycky snažím přijít na to, proč je něco tak, jak to je.. Někdy se mi podaří to vymyslet, jindy ne, ale většinou, když se na věc podíváme ze širšího hlediska a zeptáme se proč je to tak, najdeme odpověď..Smajlík
Jak říkám, pokud vím, jak něco funguje, snáz se mi to zapamatuje, než když se mám učit nazpaměť poučky.
Obrázek uživatelky
profil
skvělý článek Smajlík Přečetla jsem spoustu knih, vyslechla mnoho rad, ale takhle pěkně vysvětlené jsem to nikde nenašla ani neslyšela. Děkuji moc Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Jsem také zastáncem kojení, takže jsem jednoznačně pro osvětu a zároveň podporu všech, kdo tápou a nevědí jak na to!
Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles