V severní části Triglavského národního parku, nedaleko známého horského střediska Kranjska Gora, se v malé přírodní rezervaci nachází smaragdově zelené jezírko. Leží v malebném údolí a je obklopeno několika vrcholy Julských Alp a Karavanských hor. Při pobytu ve Slovinsku to byl jeden z našich turistických cílů.
Pro své výjimečné a vzácné geologické, hydrologické, ekosystémové a krajinné vlastnosti bylo toto místo v roce 1992 vyhlášeno jako přírodní rezervace. Území o rozloze cca 15 hektarů se skládá z několika vzájemně propojených částí, kterými jsou drobná světle modrá až zelená jezírka, okolní lesy, pramen řeky Sávy, rašeliniště, rozsáhlé plochy s porosty rákosu, vrb a olší, dále rychle tekoucí toky zasahující do oblasti z jižních horských svahů a v neposlední řadě také okolní vlhké louky. Nejlákavějším a současně nejkrásnějším místem rezervace je smaragdově zelené jezírko obklopené dřevěným chodníčkem s dvěma malými vyhlídkovými plošinami a patrovou dřevěnou vyhlídkovou věží s naučnou tabulí. V průzračném jezírku se zrcadlí okolní hory a pokud budete mít štěstí a budete tu (téměř) sami, z této oázy klidu se vám ani nebude chtít odcházet…
Jezírko ani v zimě díky podvodním pramenům nezamrzá, jeho stálá teplota se pohybuje kolem 6°C. Je domovem četných vzácných a ohrožených druhů rostlin i živočichů, dokonce včetně těch, které můžete v celém Slovinsku vidět pouze zde. Drobné bublající „sopky“ ve vápnitých nánosech na dně jezírek jsou ve Slovinsku opravdu jedinečným přírodním úkazem.
Jak jsem již zmiňovala, v této přírodní rezervaci se nachází pramen řeky Sávy: vyvěrá tu z mnoha malých pramenů Sáva Dolinka, která se asi 45 km po proudu připojuje k Sávě Bohinjce. Společně tvoří Sávu, nejdelší slovinskou řeku, která spojuje čtyři země (Slovinsko, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu a Srbsko) a po 940 km se vlévá do Dunaje.
Přírodní rezervace Zelenci a samotné jezírko má zajímavou geologickou historii. Vznik se datuje do doby ledové, kdy oblast pokrývala silná vrstva ledu. Nakonec bylo údolí přehrazeno v důsledku ledovcových aktivit a nánosů bystřin z okolních svahů. Vzniklo Korenško jezero, na jehož dně se ukládal vápenec. Jezero se postupně samo vyprázdnilo a zůstal po něm dnešní mokřad Zelenci.
Do přírodní rezervace se dostanete pohodlnou cestičkou z bezplatného parkoviště mezi obcemi Podkoren a Rateče. U parkoviště se nachází velká informační tabule, kde se můžete dozvědět vše o této přírodní rezervaci – informace jsou také v anglickém jazyce. Cesta dále vede lesem po rovině a u jezírka se ocitnete už asi po pěti minutách chůze. Když se na tu krásu kolem dostatečně vynadíváte a vrátíte se zpátky na parkoviště, můžete se tam dokonce občerstvit v malé restauraci. A pak stejně jako my pokračovat v dalším objevování krás Slovinska. Je jich tu opravdu hodně!
ChytráŽena.cz