Synagoga vznikla na
konci devatenáctého století. Tento architektonický skvost byl vybudován podle
projektu architekta a stavebního rady ve Vídni Wilhelma Stiassného
v období 1897-1899. Synagoga je dvoupatrová stavba volně stojící
v zahradě. Fasáda je rozčleněna na tři části. Uprostřed dominuje vysoký
podkovovitý maurský oblouk, který spočívá na dvojitých sloupech. Uprostřed
oblouku je rozeta s Davidovou hvězdou.
Podkovovitý oblouk se opakuje jak u portálu, tak u orámování oken.
Spolu s kosočtvercovým ornamentálním vzorem nad vchodem a nad okny udává orientální ráz stavby. Půdorys dokládá jednoduché členění stavby. Hlavním vchodem se vejde do předsíně. Vlevo je šatna a vpravo schodiště, které vede do ženské galerie a na půdu. V druhém patře, přímo nad šatnou, byla zasedací síň. Nad předsíní byly lavice pro ženy. V synagoze se nacházelo 140 míst k sezení pro muže a 90 míst pro ženy. Takto synagoga vypadala v den vysvěcení 3. září 1899, kterého se účastnil i císař František Josef.
Osud této památky byl však zpečetěn stejně jako osud sto tří občanů židovské obce, kteří byli odvlečeni do koncentračních táborů. Řádění nacistů téměř nikdo nepřežil. Po skončení druhé světové války židovská obec v Čáslavi obnovena nebyla. Po těchto chmurných časech sloužila synagoga jako sklad mýdla firmy Kosmos až do roku 1956. Městský národní výbor usiloval o převzetí synagogy a vybudování kulturního stánku. Po převodu v roce 1961 se provedla adaptace, bohužel rozbitá vykládaná okna musela být nahrazena čirým sklem, zevnitř byly odstraněny lavice a Davidovu hvězdu v průčelí zakryla mozaika se znakem města Čáslavi. Po rekonstrukci zde byly pořádány výstavy, zejména z tvorby žáků tehdejší lidové školy umění, na galerii byly vystaveny obrazy z muzea a také se zde nacházela galerie Jindřicha Průchy. Vzhledem k jedinečnosti stavby byla synagoga v roce 1987 zapsána jako národní kulturní památka a v roce 1994 navrácena Židovské obci v Praze.
Po svém smutném osudu byla tato stavba velmi zchátralá, a proto je její oprava velmi zdlouhavá a nákladná. Není ani jisté, jestli ještě někdy synagoga opět zazáří ve své plné kráse. Židovská obec se snaží o celkovou rekonstrukci a už to je i vidět. Byl opraven krov a stropy, přeložena střešní krytina, provedeno odvlhčení a izolace zdiva, zhotovena venkovní fasáda budovy, vyměněna okna za původní, Davidova hvězda se opět vrátila na své místo a začalo se s rekonstruováním interiérové malířské výzdoby.
Nyní jsem Čáslav navštívila po delší době a mé kroky vedly kolem synagogy. Na první pohled vypadá krásně, ale ještě to není ono. Snad se jednou dočkám toho, že budu moci vstoupit dovnitř a prohlédnout si i interiéry. Budu tedy doufat a očekávat. Nápis v hebrejštině, který nemůžete přehlédnout, prý hlásá: „Vstupujte do domu Božího rozdychtěně a s očekáváním.“
ChytráŽena.cz