Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 04.12. 2024
Dnes má svátek Barbora
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Zima na zahradě: praktické rady a tipy

30. 01. 2017 | Zahrádka
Zima nás všechny letos zaskočila. Je sněhu více, než v letech minulých. Příroda sice odpočívá a s ní bychom si měli dopřát oddychu i my, ale ani nyní nemůžeme nechat zahradu jen tak ladem na pospas mrazům. Krásná a zdravá zahrada vyžaduje péči po celý rok. Na co bychom se tedy měli zaměřit v průběhu zimy?

Když se  nelení, i v lednu se zelení

I v průběhu zimy můžeme dále sklízet plody své celoroční práce. V tento nehostinný čas se totiž stále daří takzvané mrazuvzdorné zelenině, která snese i teplotu pod nulou. Jedná se například o kadeřávek, růžičkovou kapustu, zimní pór, petržel, špenát nebo zimní salát. V květináčích si můžeme vysadit řeřichu (bohatý zdroj vitaminu C, který v zimě obzvláště potřebujeme) nebo pažitku. Zima je ideální čas pro řízkování oblíbených pelargonií alias muškátů, kterým trvá až půl roku než vykvetou. V zimě můžeme sklízet dokonce i ovoce, a to mišpule. Plody tohoto stromu jsou nejlepší až poté co projdou prvním mrazem. Ovoce, které máte uskladněné, pravidelně prohlížejte (nejlépe jednou týdně). Místnost větrejte a shnilé plody vyhazujte. V lednu je ten nejvyšší čas odebrat rouby ovocných stromů, hlavně třešní a višní. Asi 30 cm dlouhé letorosty z vnější strany koruny položte vedle stromu a přikryjte listím a sněhem. Hned jak se na jaře začne oteplovat, zapíchnete je do země.

zima na zahraděPozor na sněhovou peřinu

Větší množství sněhu škodí okrasným stromům na zahradě. Jakmile tedy začne padat více sněhu, raději ho ze stromů setřeste. Dokud nesněží, můžete také jehličnany preventivně svázat, aby se s příchodem sněhové nadílky nepolámaly. Předejdete tím možná velkým škodám. Pokud zem není úplně promrzlá (když třeba svítí slunce) je také potřeba zalévat stálezelené stromy a keře, které stále ke svému životu potřebují hodně vody, aby je mráz úplně nevysušil. To zejména platí, pokud máte na zahradě například rododendrony nebo azalky a další listnáče. Jehličnany jsou vůči mrazu odolnější. Jakmile napadne sníh, nahrňte jej na záhony, bude sloužit jako tepelná izolace a závlaha.

Jak na sníh

K zimním zahradním činnostem patří neoblíbený úklid sněhu. Pokud už sníh napadne, je nejlepší pustit se do jeho odklízení, dokud je čerstvý. Je totiž mnohem lehčí a měkčí než sníh starý několik dní. Pokud se pouštíte do boje s nánosy sněhu starými několik dní, nezačínejte s touto činností brzy ráno, pokud to není nezbytně nutné. Tehdy je pokrývka na chodníku nejvíce namrzlá a zbytečně se s jejím odstraňováním nadřete. Výhodnější je počkat si, až vysvitne slunce a sníh díky němu lehce povolí. S namrzlou vrstvou na chodníku vám zase pomůže škrabka, kterou udusaný či namrzlý sníh snadno odstraníte a chodník jednoduše dočistíte běžnými nástroji. Místo posypových solí, které jsou zbytečně agresivní, využijte k posypu chodníků například štěrk, písek nebo popel. Jejich nevýhodou bohužel je, že při každé další vrstvě sněhu budete muset vyrazit do boje znovu.

Zdroj,foto: Gardena


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
nuž tento rok sme sa so snehom potrápiliSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles