Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Zima se blíží. Jak na ni připravit dětskou výbavu?

19. 11. 2015 | Pro děti
S postupujícím podzimem a klesajícími venkovními teplotami pomalu nastává čas nachystat dětskou výbavu na zimu. Ta na ni totiž klade vyšší nároky než ostatní roční období. Dítě musí být především v přiměřeném teple, aby se k jeho křehkému tělu nedostal mráz a zároveň se nepřehřálo. Úpravou by měl projít také kočárek či autosedačka. V následujícím článku vám poradíme, bez čeho se v zimě neobejdete.

Spodní vrstvě oblečení nejlépe svědčí bavlna

Procházky na čerstvém vzduchu jsou zdravé i v zimních teplotách a prospívají rodičům i dětem. Zvyšují totiž obranyschopnost organismu, utužují celkové zdraví, přispívají k dobré náladě a také násobí chuť k jídlu. Protože tělo dětí, zvláště těch nejmenších, ještě nedokáže udržet stabilní teplotu, je nezbytné přizpůsobit venkovním podmínkám především oblečení.

Vždy se vyplatí mít po ruce více slabších vrstev než jednu silnou. Při přechodu do vyhřáté místnosti je lze pohodlně a postupně odkládat, aby se dítě nepřehřálo. Pakliže rtuť na teploměru během pobytu venku ještě o stupeň klesne, není problém další vrstvu oblečení přidat. Ideálním materiálem pro spodní vrstvu oblečení je přitom 100 % bavlna, která je příjemná na těle, neškrábe ani nesvědí, hřeje a zároveň saje pot.

Zima se blíží. Jak na ni připravit dětskou výbavu?Ve výbavě by tak nemělo chybět především body, nejlépe s dlouhým rukávem, punčochové kalhoty, dupačky a svetr ke krku. V případě tuhých mrazů se může hodit overal. Nohy dítěte by měly navíc chránit ponožky, protože právě dostatečné teplo od nohou zaručí, že neprochladne.

Kombinéza zahřeje a odolá větru i vodě

V případě svrchní vrstvy oblečení vždy záleží na venkovní teplotě, účelu i věku dítěte. Pro větší děti, které již samy chodí, je ideální kombinéza s kapucí. Ta by měla mít voděodolný povrch a příjemný vnitřek. Největší výhodou kombinézy je její celistvá ochranná funkce. Dítě je v ní totiž dokonale tepelně izolované po celém těle a nehrozí, že by se k němu dostal chladivý vítr nebo studený a mokrý sníh. Kombinézu je pak třeba doplnit teplou pokrývkou hlavy, která zakrývá i uši, šálou a palčáky. Set by však neměl být pletený, protože vlna může podráždit citlivou dětskou pokožku a způsobit nepříjemné zdravotní obtíže. Optimální variantou je proto jemný, měkký materiál, jako například fleece. Také dětská zimní obuv by měla být nepromokavá, s teplou výstelkou a protiskluzovou podrážkou. U kojenců není obuv potřeba, stačí jim nasadit teplé ponožky nebo kožešinové bačkory.

Kočárek i autosedačku doplní teplý fusak

Pro ty nejmenší děti, které ještě samy nechodí, slouží takzvaný fusak neboli nánožník. Ten do hlubokého kočárku či autosedačky padne jako ulitý a udrží dítě v teple. Zároveň by měl být prodyšný a odvádět přebytečnou vlhkost. U fusaků jsou důležité především jejich tepelné vlastnosti a materiál, z něhož jsou vyrobené. Platí, že vrchní vrstva by měla být nepromokavá, aby odolala sněhu i dešti, ideálně z nylonu, polyesteru či polyamidu. Teplo a pohodlí by měla zajišťovat příjemná, měkká vnitřní podšívka, nejlépe z mikrofleecu, kožešiny či bavlny. Součástí fusaku by měla být také ergonomická kapuce, díky níž bude dítě v teple a suchu od hlavy až k patě.

Výhodou je, pokud lze fusak po celé jeho délce rozepnout, aby bylo v případě potřeby možné dítě snadno vyndat a opět ho do něj uložit. Chybět by neměly ani otvory pro pětibodové bezpečnostní pásy či možnost utahování fusaku, s níž lze regulovat jeho vnitřní teplotu v závislosti na počasí. Kromě něj by měl být kočárek vybavený teplou podložkou či vložkou vyrobenou z fleecu, vlny, kreatinu či bavlněného froté, která dítě izoluje od jeho studeného dna. Ta funguje jako termostat a zajišťuje, aby dítě odpočívalo v ideální teplotě. Při zimních procházkách i při cestování v autosedačce se bude hodit také teplá zimní deka z mikrovlákna, fleecu nebo softshellu.

Před mrazem ochrání hutný krém

Dospělá pokožka nesnáší chladné počasí dobře a u té dětské to platí dvojnásobně. Pleť dětí je totiž velmi citlivá sama o sobě, dokonce až pětkrát citlivější než kůže dospělého, a její reakce na mráz, vítr a další vlivy zimy je znatelnější. Neumí se sama termoregulovat, proto velmi snadno omrzá, tolik se neprokrvuje, rychleji se vysušuje a praská, a to již při teplotách kolem 5° C. Proto se rodičům doporučuje zařadit do zimní výbavy krém, mast či olej s hutnou konzistencí a obsahem bambuckého másla či jiné vydatné suroviny, která dětskou tvářičku ochrání a zároveň vyživí. Kosmetické přípravky by ovšem neměly obsahovat příliš vody. Ta totiž může pleť dítěte poškodit.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
na podzim jsem dceři kalhoty i ušila ze zimního softshellu a parada lepší jak z obchodu
Obrázek uživatelky
profil
To my se na zimu připravovali už v létě ve výprodejích.
Obrázek uživatelky
profil
vše dcera máSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles