První zmínka o Letné pochází z roku 1261. Tehdy zde
pořádal Přemysl Otakar II. Korunovační hostinu. Dlouhou dobu byl tento prostor
nevyužit. Teprve v devatenáctém století se Letenská pláň stávala zábavním
místem.
Pořádaly se zde sportovní akce, vojenské přehlídky, manifestace, prvomájové průvody a demonstrace. V současné době je to spíše místo, kam lidé chodí na procházku a odpočinout si. Je zde několik zajímavých staveb, výletních restaurací a dětských hřišť. Plocha Letenské pláně je zatravněným parkem se spoustou stromů, keřů a laviček. Je to tedy ideální místo na procházky s dětmi nebo pejsky. Začínají se tu ale dost objevovat zahraniční turisté. Je odsud totiž moc krásný pohled na Prahu.
Při naší návštěvě Letné mne zaujal Hanavský pavilon. Původně
byla stavba postavena na pražskou Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891.
Byl určen na propagaci Komárovských železáren. Proto je také postaven
z litinové konstrukce, která je doplněna betonem a sklem.
Nádherné je schodiště, zdobené kovaným zábradlím. I vnitřní výzdoba je z litiny – zdobený sloup sokolem a pyramida. Tehdejší majitel železáren kníže Vilém Hanavský si dost zakládal na tom, aby bylo na první pohled vidět, jak lze železo krásně zpracovat a ozdobit jím prostor. Po ukončení výstavy pavilon věnoval městu Praha. Již několikrát zde proběhla rozsáhlá rekonstrukce, ale téměř vše zůstalo zachováno dle původních plánů. Nyní slouží Hanavský pavilon jako velmi vyhledávaná restaurace. V letním období je otevřena i přilehlá terasa, ze které je krásný výhled na Starou Prahu.
Další místo, které mám ráda, je ohromný metronom – Stroj času. Je postaven na mohutných pískovcových kvádrech, které tvoří opěrnou zeď. Kdysi to byl podstavec pro Stalinův pomník. Ten tu stál jen sedm let a potom byl odstřelen. V podzemí pod pomníkem mělo být Stalinovo muzeum. Nikdy se ale tento záměr neuskutečnil. Po listopadu 1989 odtud vysílalo soukromé rádio. Nyní je podzemí prázdné a chátrá. Byla vypsána soutěž na jeho záchranu. Zvítězila firma, která zde chtěla vybudovat obří oceánerium. Bohužel zatím se nic nestaví. Pohyblivý metronom byl vztyčen v roce 1991 u příležitosti Všeobecné Československé výstavy v Praze. Sochař Vratislav Novák ho vytvořil celý z kovu, rameno dosahuje výšky 25 metrů. V jeho blízkosti se schází většinou mladí lidé.
Je zajímavé, že právě na Letné stojí památky na výstavy, které od sebe dělí jedno století. Co tam asi přibude v roce 2091? A bude vůbec ještě nějaká podobná výstava? Myslím si, že by měla být, protože seznamuje obyvatelé s tím nejlepším, co se za to století vykonalo, vyrobilo, vymyslelo…
ChytráŽena.cz