Autor: Jan A. Novák
Nakladatelství: Daranus
Rok vydání: 2009
Rozměry: 150 x 215 mm
Počet stran: 408 str.
Cena: 399 Kč
Na Zemi dopadají meteority, které se dají krájet a rozmočí je déšť. Někdy mají poslové z vesmíru obsah, který vědce fascinuje: základní stavební kameny života! Archea a další tajemství z hlubin Země. Kde žijí bakterie, které pamatují trilobity? Život v ledu i v ohni radiace, život bez světla i bez kyslíku. Život, který nás přežije.
Blízký vesmír plný překvapení: planety, na kterých je voda, planety s atmosférou. Jak je na Jupiteru? Den jako rok, metanová mračna a deště kyselin. Rostliny, které nemusí být zelené. Inteligence, která není lidská. Jsou mimozemšťané malí i velcí? Jsou už mezi námi? Nejsme to my sami? Vesmír a jeho stvoření pod lupou. Sondy a družice za hranicí představivosti. Teleskopy ve vesmíru. Co všechno umí prozkoumat dalekohled, jaký svět ještě neviděl?
O těchto i dalších fascinujících skutečnostech pojednává rozsáhlá kniha Jana A.Nováka, který se vesmírné problematice dlouhodobě věnuje, doplněná mnoha unikátními fotografiemi z NASA i jiných zdrojů.
Ukázka z knihy Život ve vesmíru:
Big Ear neboli Velké ucho vypadal z výšky jako obrovská drátěná matrace, jejíž dva okraje kdosi zvedl k obloze. Nemohl se natáčet — ale ani nemusel, protože se pohyboval společně s celou naší planetou a postupně tak vytvářel podrobnou mapu rádiových zdrojů vesmíru. Pro hledání mimozemských civilizací to bylo ideální a přitom relativně levné řešení.Jedním z vědců, kteří na něm pracovali, byl i doktor Jerry R. Ehman. Rozhodně nepatřil mezi nedovzdělané pomatence, kteří si léčí mindráky blouzněním o létajících talířích. Na University of Michigan vystudoval astronomii a zaměřil se při tom na metody sledování oblohy pomocí radioteleskopů. Ve fantastických knihách je pátrání po mimozemšťanech jedno velké dobrodružství, při němž nechybějí záhadné jevy, intriky náboženských fanatiků, tajných služeb i vědeckých skeptiků a leckdy také dobrodružné cesty vesmírem. Na Velkém uchu šlo o docela nudnou rutinu. Počítač na dlouhé pásy papíru automaticky zaznamenával údaje o zachycených signálech — čísla od jedné do devíti vyjadřovala jejich intenzitu. Kdyby čísla nestačila, přišla by na řadu písmena abecedy. Práce obsluhy se omezovala na pravidelné kontroly. Vzrušující na ní byla právě jen ta naděje, že jednou se ozvou — kdo vlastně? Ale pokaždé to bylo stejné: jen sloupce číslovek, za něž mohly slabé nepravidelné poruchy přírodního původu.
Nic nenasvědčovalo tomu, že 15. srpen 1977 bude jiný. Toho dne ale Jerry Ehman spatřil na pásu papíru něco, co mu vyrazilo dech. Z nekonečné změti čísel trčela nápadná skupina znaků: 6EQUJ5. Počítači nestačila čísla a téměř vyčerpal i zásobu písmen v abecedě. Zkuste se vžít do pocitů doktora Ehmana: ze všech těch miliard lidí, kteří od úsvitu věku žili na naší planetě, jste to právě vy, kdo pravděpodobně jako první stojí tváří v tvář projevu mimozemské inteligence. Objevení Ameriky je proti tomu dětská výprava do lesa za chalupou, Nobelova cena jen malá třešnička na dortu nesmrtelné slávy...
Tuto knihu Život ve vesmíru koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Daranus.
PetraC
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz