Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojním Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté.
Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sakada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil.
Colin Firth se v rámci přípravy na roli setkal i se skutečným Ericem Lomaxem (který zemřel krátce po natáčení v říjnu 2012). „Když jsme se setkali, bylo mu 92 let a vypadal na ně. Ale stále v něm zůstal kus nadšeného dítěte,“ vzpomíná Colin Firth. „Vždycky byl nadšeným milovníkem železnic všeho druhu a přes to, co prožil, si toto nadšení kupodivu dokázal uchovat. To o něm vypovídá mnohé.“
Barmská železnice byla za druhé světové války známá jako „železnice smrti“. Na trati z Bangkoku do Rangúnu pracovalo za strašlivých podmínek v tropickém vedru i 60 tisíc válečných zajatců z Velké Británie, USA, Austrálie nebo Nizozemí. Jedním z nich byl i Eric Lomax, britský důstojník, který padl do japonského zajetí při bitvě o Singapur. Měl ale štěstí: na rozdíl od 12399 svých spolubojovníků zajetí a stavbu železnice přežil, i když . . . . „Válka vždy zanechá stopu,“ říká výmluvně jedna z postav filmu Koleje osudu.
Premiéra filmu Koleje osudu je naplánovaná na 13.3. 2014