Pochopitelně nezavrhuji skvosty jakými je třeba Karlštejn, Hluboká, Český Krumlov... také se mi líbí, ale jsou mohutně propagované, na první – i laický pohled – dobře viditelné a tudíž masově navštěvované.
Krása perliček spočívá mj. právě v tom, že je musíme mnohdy i s trochou námahy hledat.
V této nabídce na výlet se setkáme hned s několika perličkami. Jsou na nevelké ploše našeho okružního výletu, který má cca 10 km po značených cestách + 2 km odbočku mimo okruh po neznačené cestě do vedlejší obce. Pohybovat se budeme v oblasti zvané Psí hory na Novoknínsku v okrese Příbram.
Místo k zaparkování nalezneme a vycházku zahájíme v obci Prostřední Lhota (Chotilsko). A máme tu první perličku - Křížovnický špýchar.
V opraveném cenném barokním špýcharu z druhé poloviny 18. století si můžeme prohlédnout zemědělské stroje, nářadí, předměty spojené s denním životem rolníka, dále interiér lidového obydlí, vesnické hospody a rovněž tak předměty spojené s řemeslnou a domáckou výrobou na vesnici.
Muzeum Špýchar Prostřední Lhota je otevřeno od května do října, více informací naleznete na webových stránkách Hornického muzea Příbram, neboť Špýchar je jeho pobočkou.
Z obce vyjdeme po modré značce a posléze po žluté směřujeme na vrchol, který máme před sebou - Veselý vrch (489 m.n.m.)
Rozhledna na Veselém vrchu je vysoká 42 m, vyhlídková plošina je ve výšce 25 m a vede na ni 137 schodů.
Z rozhledny vidíme Prostřední Lhotu, Mokrsko, zvlněnou novoknínskou krajinu i meandrující Vltavu.
Dále půjdeme po žluté turistické značce a po značkách naučné stezky Zlaté Psí hory.
Naučná stezka (NS) seznamuje s jedním z největších známých ložisek zlata v Evropě. Charakterizuje jednotlivé části ložiska, informuje o jejich geologickém složení, a upozorňuje na stará i novodobá báňská díla. Byla zřízena v roce 1999 Klubem českých zlatokopů při příležitosti světového mistrovství v rýžování zlata v blízké Kocábě.
Setkali jsme se s názory, že cesta je špatně značená – není to pravda. Průměrně zdatný turista by neměl mít s orientací problém.
Především sledujeme zelenobílé značky naučných stezek s písmenem Z, dále pak klasické zelenobílé „psaníčko“, ale pozor, za značku musíme považovat i poněkud méně obvyklé pásy zelené a bílé izolepy omotané kolem stromů.
Zhruba po 1,5 km můžeme udělat odbočku ze značené trasy do blízké obce Čelina, která odtud leží jihozápadním směrem.
Klasicistní zámeček v obci je patrová stavba, krytá mansardovou střechou s vikýři a věžičkou, vedle stojící osmiboká kaple je připisována J. Santinimu. Zámeček byl v dezolátním stavu vrácen původním majitelům – dnes po rekonstrukci slouží k ubytování.
Pokud bychom pokračovali z obce pěšinou stále na jihozápad a přešli silnici, nalezneme na mírném svahu pod lesem židovský hřbitov.
Značky sem nevedou, proto uvádím souřadnice GPS 49°43'43.571"N, 14°19'10.254"E
Toto místo za trochu hledání stojí, má svého genia loci.
Naučná stezka nás pak vede dále. Za mnoho dalších perliček můžeme považovat např. z jara doslova "přeblatouchované" údolíčko se zjevnými stopami divočáků, setkání s mnoha druhy ptáků, srnkami, brouky atd.i celou cestu krásnou krajinou.
Přiblížili jsme se k silnici vedoucí do Smilovic, pozorný poutník nepřehlédne kraťoučké odbočky k výhledům na Slapskou přehradu - viz foto.
A už nás čeká další perlička na naší trase - podzemní výukové středisko JOSEF v bývalé průzkumné štole, jejíž ražba souvisela s geologickým průzkumem zdejších zlatonosných ložisek. (Pozor! Nezaměňovat se štolou Josef u Jílového!)
Štolu lze navštívit:
od 1.4. do 30.6. - vždy v sobotu v sudém kalendářním týdnu od 10.00 do 13.00.
od 1.7. do 31.8. - vždy ve čtvrtek v sudém kalendářním týdnu od 12.00 do 14.00 a vždy v sobotu v sudém kalendářním týdnu od 10.00 do 13.00.
od 1.9. do 30.9. - vždy v sobotu v sudém kalendářním týdnu od 10.00 do 13.00.
Prohlídky začínají vždy v celou hodinu. Poslední prohlídka začíná nejpozději 60 minut před ukončením provozní doby.
Vstupné: 50 Kč (děti do 15 let, studenti, důchodci 25 Kč)
Do štoly doporučujeme si vzít pevnou obuv a teplé oblečení (stálá teplota + 8 °C).
Od štoly pokračujeme dále po NS, musíme vystoupat po kamenité cestě do sedla kopce - tohle je jediný nepohodlný úsek, jinak vede trasa mírně zvlněným terénem, příjemnými lesními pěšinami. Obkroužíme vlastně Veselý vrch z druhé strany a z rozcestí s modrou tur. značkou se vrátíme do Prostřední Lhoty.
Pokud byste chtěli vynechat špýchar v Prostřední Lhotě, nebo chtěli navštívit jen rozhlednu, je možnost zaparkovat v obci Mokrsko pod Veselým vrchem.
Doporučená mapa:
KČT-38-Hřebeny a Slapská přehrada,
Shocart-20-Sedlčansko, Slapy
Ike – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz