Již koncem října nás
opět čeká změna času z letního na zimní. Střídání světla a tmy řídí
lidský biorytmus organismu.
Měnící se počasí a menší přísuny slunečního světla v zimním období často přispívají ke zvýšené citlivosti, podzimní či zimní únavě a někdy až k depresím. Se zimní depresí se tělo umí vypořádat o něco lépe než s jarní, protože ještě má dost serotoninu, který se nahromadil od léta. Je doporučováno pít čaj z třezalky lékařské, která působí antidepresivně. Čaj je doporučován pít 2x denně – ráno a večer.
Denní rytmy jsou člověku vrozené. Cirkadiální rytmus (tedy 24hodinový cyklus střídání světla a tmy) řídí náš lidský biorytmus pomocí tzv. vnitřních hodin v mozku. Každý den však mají tyto naše hodiny tendenci se o 12 minut zpožďovat, proto by měla být změna letního času na zimní čas bezbolestná.
Změna letního času na zimní
Změna času z letního na zimní je náročná pro náš organismus. Souvisí s poklesem slunečního svitu v podzimním a zimním období, dále se změnou charakteru počasí a se zvýšenou citlivostí nervové soustavy vůči zátěži. V tomto období při změně letního času na zimní se ordinace lékařů plní pacienty, kteří si stěžují na pokles výkonnosti, nespavost, ochablost, únavu a špatnou náladu. Ve většině případů se jedná o tzv. podzimní depresi. Je doporučováno konzumovat vitamíny na posílení imunity. .
Příroda nás v zimě navádí k tomu, abychom déle spali, ale my naopak svítíme, sledujeme televizi, pracujeme stejně intenzivně jako v létě, naše města šíří světelný smog, který naše biorytmy narušuje.
na víkendovou noc v neděli 28. 10. 2012. Naše hodinky si ve tři hodiny v noci posuneme zpět na dvě hodiny.
ChytráŽena.cz