Předžalobní výzva
Věřitel má povinnost zaslat dlužníkovi nejméně sedm dnů před podáním žaloby tzv. předžalobní výzvu, a to na jeho adresu pro doručování, případně na poslední známou adresu. Zákon ovšem nestanovuje přesný obsah výzvy a nevyžaduje, aby byla skutečně doručena.
Na druhou stranu věřitel musí soudu prokázat, že ji odeslal. Věřitel tedy předloží kopii výzvy a podací lístek. Pokud věřitel tuto povinnost nesplní, nemá právo na náhradu nákladů řízení proti dlužníkovi. Toto ustanovení tedy chrání dlužníky, kteří často ani nevědí o existenci dluhu.
Zahajování exekucí
Návrh věřitele musí nově obsahovat uvedení rodného čísla či data narození dlužníka, pokud je věřitel zná. Tímto se má zabránit záměnám v osobě dlužníka. Exekutor je povinen požádat do 15 dnů od obdržení návrhu soud o pověření a nařízení exekuce.
Nově se okamžikem doručení žádosti soudu provede zápis do rejstříku zahájených exekucí. Následně do 15 dnů soud vydá pověření danému exekutorovi. Toto pověření ovšem není rozhodnutím soudu a nedoručuje se účastníkům řízení.
Exekutor následně vyrozumí dlužníka o zahájené exekuci a zašle mu exekuční příkaz. Dlužník má osm dnů ke vznesení námitky podjatosti exekutora a 15 dnů pro podání návrhu na zastavení exekuce. O návrhu na zastavení exekuce i nadále rozhoduje soud.
Slučování exekucí
Všechny exekuce vedené proti jednomu dlužníkovi se musejí povinně sloučit do jednoho řízení. To platí i pro exekuce vedené různými exekutorskými úřady. Exekuční soud tato jednotlivá řízení na návrh dlužníka spojí a určí, který exekutor spojené řízení povede. Další podmínkou pro spojování je, že se jedná o tzv. bagatelní pohledávky, tedy částky do deseti tisíc korun.
Exekuce na bankovní účet a
mzdu/plat manžela/manželky
Tato velká novela nově umožňuje soudním exekutorům postihnout bankovní účet nebo mzdu manžela či manželky dlužníka, a to pro dluhy náležející do společného jmění manželů.
Pořizování videozáznamu
Při exekucích týkajících se movitých věcí se povinně pořizuje videozáznam, pokud o to některá z oprávněných osob požádá, anebo pokud je to potřebné.
Zákaz používání soukromých účtů exekutorů
Od 1. ledna jsou soudní exekutoři povinni vymožené peněžní prostředky ukládat na zvláštní účty, nikoliv na své osobní účty. Nad těmito zvláštními účty provádí kontrolu Ministerstvo spravedlnosti České republiky.
Konec zneužívání pojmu exekutor
Označení "soudní exekutor" či "exekutorský úřad" a od nich odvozené tvary slov ani označení způsobilá vyvolat nebezpečí záměny není oprávněna používat žádná jiná osoba.