Lamy guanako (Lama guanicoe) přicestovaly do jihlavské zoo teprve nedávno – zhruba před měsícem ze Zoo Plzeň. Už tehdy ošetřovatelé jihlavské Zoo věděli od svých plzeňských kolegů, že obě samičky čekají mláďata. Ta na sebe nenechala dlouho čekat – sameček Primus se narodil 7. srpna a samička Sekunda 18. srpna. Obě matky s mláďaty i pyšný otec jsou v těchto dnech k vidění ve venkovním výběhu lam.
Lamy guanako se v přírodě vyskytují v oblastech od Peru, přes Chile až do Ohňové země, kde obývají pampy nebo chladné stepi. Mohou měřit až 115 cm a váží do 120kg – jsou tedy největší z divokých lam. Dospělá zvířata se loví pro maso a kůži, z níž se vyrábějí pláště, boty, vaky a jiné kožené výrobky. V některých oblastech jsou dodnes lovena mláďata pro cenné kožky. Březost trvá přibližně 350 dní.
Trojčata se narodila také ježkům ušatým (Hemiechinus auritus). Celá skupinka tohoto afrického hmyzožravce je k vidění v noctunariu africké vesnice Zoo Jihlava, společně s kaloni zlatými od června 2006. O tom, že se jim v jihlavské Zoo daří, svědčí především to, že od té doby odchovali již 26 mláďat! Většina z nich putovala do jiných zoologických zahrad nebo k soukromým chovatelům. Poslední trojčata se narodila 16. srpna 2008. Domovinou tohoto druhu je severní Afrika a západní, střední a východní Asie. Dva a půl roku staří jihlavští rodiče pochází z Egypta a zoo je koupila od soukromého chovatele.
Ježek ušatý obývá stepi, polopouště i lidská sídliště. Aktivní je v noci a podle klimatických podmínek upadá do zimního či letního spánku. Je o něco menší než naši ježci, bezpečně ho ale poznáme podle velkých uší. I když patří mezi hmyzožravce, jeho potrava není omezena pouze na hmyz, konzumuje i mnoho druhů jiných živočichů (myši, drobné obratlovce).
Kromě Jihlavy chová ježky ušaté také ZOO Plzeň, Praha a Chomutov.
13. srpna se v africké vesnici - dokonce v tom samém pavilonu - narodilo jedno mládě také kaloňům zlatým (Pteropus rodricensis) - největším létajícím savcům, kterým nápadně protažená tlama a velké oči dodávají podobu okřídleného psíka. Jejich domovem je ostrov Rodrigues v Indickém oceánu a řadí se mezi kriticky ohrožené druhy (v důsledku ničení jejich přirozeného prostředí). V Jihlavě žijí kaloni zlatí od roku 2003 a od té doby úspěšně odchovali již 6 mláďat.
Zdroj: ZOO Jihlava
Notburga
ChytráŽena.cz