Olomoucká zoologická zahrada chová 402 druhů zvířat, jejichž počet přesahuje číslo 1 600. Uživit takové množství „hladových krků“ není levná záležitost. V roce 2008 částka, která byla vydána za krmivo, činila téměř pět a půl milionu korun. Náklady na jeden krmný den byly přesně 13 791 korun.
Podívejme se tedy blíže, jaké druhy krmiva byly nejdražší a jakou zajímavou potravou se zvířecí obyvatelé zoo krmí…
Jednoznačně nejvyšší částka byla vydána za ovoce a zeleninu a to 1 157 000,- Kč. Hlavními konzumenty jsou všechny druhy opic, kaloni zlatí, hrošíci liberijští a exotické ptactvo. Ovocem nepohrdnou ani klokani - mají rádi především jablka. Žirafám, antilopám, zebrám a také sobům se přimíchává v nakrouhaném stavu do míchanic z granulí zelenina. Žirafy kromě toho ocení ve své míchanici nakrájenou cibuli nebo citrón. Přidává se jim do potravy pro zvýšení podílu vitamínu C v krmné dávce. Také dva druhy medvědů mají značný podíl na spotřebě ovoce a zeleniny.
Na druhém místě se zařadilo maso hovězí, skopové a koňské v ceně 978 500,- Kč. Jeho spotřebiteli jsou především tygři, lvi, gepardi a další kočkovité šelmy. Součástí jídelníčku velkých i malých kočkovitých šelem a vlků je i drůbež. Té zvířata spotřebovala za 87 500,- Kč. Tím však výčet spotřeby masité potravy pro šelmy nekončí. Další část jejich jídelníčku je tak zvané biologické krmivo. Jsou tím míněna zvířata, která jsou šelmám podávána usmrcená, ale se srstí, případně peřím. Hlodavci 132 934,- Kč, králíci 190 238,- Kč. Vítaným oživením krmné dávky jsou i ryby 24 896,- Kč.
Zoo chová také velké množství býložravců, žirafy, antilopy velbloudy, jeleny soby, kozorožce a také domácí plemena ovcí a koz. Ti všichni mají velkou spotřebu granulí a obilovin. Částka, vydaná za jejich nákup je 672 000,- Kč. Samozřejmou součástí jídelníčku posledně jmenovaných zvířat je seno. Žaludky zdejších býložravců ho prošlo za 419 000,- Kč.
Podívejme se nyní na exotické strávníky: Obyvatelé mořských akvárií, kteří se živí takzvanými dary moře v podobě krevet, sépií, chobotnic a mořských mlžů (například slávek), projedli částku 72 700,-Kč. Lví podíl na tom má rejnok siba skvrnitá, který spotřebuje denně jeden kilogram již zmíněných slávek, ústřic, či hřebenatek.
Tajemný název gamarus má potrava, složená z drobných sušených korýšů. Podává se v době hnízdění plameňákům a tím podporuje jejich zájem o hnízdění a odchov mláďat. V loňském roce se v zoo podařilo odchovat šest těchto elegantních ptáků. Náklady na tuto potravu činily 28 300,- Kč.
Také Luvos zní velmi zvláštně. Jedná se o druh rašeliny, která se přimíchává do krmné dávky mravenečníků a tím příznivě podporuje proces jejich trávení.
Drápkaté opičky se krmí kromě ovocných a zeleninových salátů také různými druhy červů a hmyzu, touto potravou jsou krmeny i některé druhy ptáků a pouštní lištičky fenkové . Spotřeba hmyzu v podobě cvrčků, sarančat, moučných červů, červů Zophobas morio a švábů představuje za loňský rok částku 323 000,- Kč.
Žaludky strávníků v zoo prošla také řada mléčných výrobků v hodnotě 114 200,- Kč. Na nákup vitamínů a minerálů byla vynaložena částka 60 000,- Kč.
Pod názvem Jelly a Cake se skrývá prášková směs na výrobu speciálních koláčů, který se podává drápkatým opicím.
Z uvedeného je zřejmé, že nakrmit správně všechny obyvatele zoo, tak aby jim v krmné dávce nic nechybělo, zvířata byla v dobré kondici a pokud možno se i rozmnožovala, je nejen nákladné ale i složité. Odměnou a cílem této práce jsou spokojená zvířata a tím i návštěvníci, kteří mohou pozorovat své oblíbence s lesknoucí se kůží, srstí nebo kvalitním opeřením - prostě ve výstavní kondici.
Náklady na jeden tzv. „krmný den“ činily v roce 2008 přesně 13 791 korun.
Zdroj: ZOO OLOMOUC
Notburga
ChytráŽena.cz