V roce 2008 uplynulo již 60 let od chvíle, kdy se brány ZOO Zlín otevřely široké veřejnosti. Asi nikoho z těch, kteří se o to tehdy zasloužili, nenapadlo, jak bude zoo oblíbená a úspěšná. Během šesti desítek let do Lešné zamířilo více než 13 miliónů návštěvníků. Dnes je dokonce zlínská zoo turisticky nejatraktivnějším místem celé Moravy.
Největší novinkou uplynulého roku bylo otevření nové expozice pro plameňáky. Tvoří ji velká sladkovodní laguna, přírodní ostrůvek a moderní vnitřní chovatelské zázemí. Svůj nový domov tu našli plameňáci růžoví a už během loňského srpna jsme se dočkali čtyř mláďat.
Uplynulý rok bychom mohli z chovatelského hlediska s trochou nadsázky nazvat rokem opic, želv, papoušků a také zoborožců. Zástupci všech těchto skupin byli mimořádně úspěšní a produktivní.
Mezi primáty se stal nejvzácnějším přírůstkem prvorozený sameček chvostana bělolícího v tropické hale Yucatán. Průchozí ostrov lemurů kata patří k nejoblíbenějším místům zlínské zoo. V loňském roce jeho atraktivita opět stoupla, neboť vedle dospělých poloopic se tu proháněla i čtveřice mláďat, která prakticky neustále dokazovala své pohybové nadání. Na dalším opičím ostrově, tentokrát ostrově kotulů v amazonské oblasti, přibylo dokonce 5 miminek.
Rok 2008 se nesl rovněž ve znamení „boomu želvích miminek.“ V chovatelské zázemí se vyklubalo 18 malých želviček. 6 mláďat patřilo k málo známým jihoamerickým vodním želvám Rhinoclemmys pulcherrima incisa, 12 mláďat pak suchozemským želvám uhlířským.
Velkým úspěchem byl i odchov obtížně se rozmnožujících zoborožců a to hned tří druhů: toko šedých, rudozobých a žlutozobých. Dlužno ještě říci, že zlínská kolekce deseti druhů zoborožců je jednou z nejpočetnějších v evropských zoo. Dalšími velmi atraktivními opeřenci jsou rovněž nejrůznější druhy papoušků. Novou generaci ukřičených opeřenců vloni odchovaly čtyři z nich: papoušek konžský,kapský a ara ararauna a ara vojenský.
Zlínská zoologická zahrada se vedle zvířat zaměřuje i na botanickou kolekci. V tropické hale Yucatan, která ukazuje prostředí středoamerického pralesa, mohli návštěvníci obdivovat obrovské trsy banánů, velké plody papájí nebo pestré květy orchidejí. Vůbec největší květ byl ale k vidění na jiném místě. V mexické části se totiž objevilo impozantní šestimetrové květenství agáve americké. Ta u nás není žádným neobvyklým druhem exotické rostliny, ovšem kvetoucí agáve ve střední Evropě - to je botanická rarita.
Poslední novinkou loňského roku je také nový grafický styl a podoba internetových stránek. Oproti staré verzi dnes na naší internetové adrese ZOO ZLÍN najdete především množství přehledně uspořádaných informací doplněných velkým množstvím kvalitních fotografií.
Zdroj: ZOO Zlín
Notburga
ChytráŽena.cz