Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 11.12. 2024
Dnes má svátek Dana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Zpátky do lavic! Poradíme, jak na ideální školní svačinu

22. 08. 2024 | Zajímavosti
Téma školních svačin je často spojováno se začátkem září. Každý rodič ale z praxe ví, že je to téma celoroční. Mění se roční období, chutě, nálady, nutriční nároky. Rodiče den co den řeší otázku, jak dětem dopřát tu nejlepší svačinu, která neskončí v koši a její příprava nebude náročná.

Ať už doma máte prvňáčka nebo skoro maturanta, myslete na to, že zdravá svačina je pro oba stejně důležitá. Svačina není jen o zahnání hladu, ale o dodání potřebné energie. Vhodně sestavená svačina podporuje nejen fyzické zdraví, ale i lepší paměť, rychlejší myšlení a soustředění. Jedna malá krabička denně může pomoct naplno využít potenciál vašeho dítěte. A to za to stojí.


Ideální scénář? Spíše sci-fi


Vaše milované dítě přijde ze školy. Jako první věc si vyndá krabičku od svačiny ze školní tašky. Samo, automaticky. Svačinu celou snědlo. Z krabičky vyhodí zbytky a dá ji do myčky nebo do dřezu. Když přijdete z práce, řekne vám, jak mu svačina chutnala a poděkuje za ni. Večer společně připravíte svačinu na druhý den, aby se ráno všechno hezky stíhalo. Než uložíte krabičku do lednice, dítě vás ještě požádá, ať do krabičky přihodíte kousek papriky a pár vlašských ořechů. Ráno si už pak jen do láhve přelije mátový čaj, který jste připravili do termosky a ochutí si ho lžičkou medu.

A teď se vrátíme nohama na zem a tento pohádkový scénář zasadíme do skutečné reality. Příprava domácích svačin je totiž neustálým kompromisem toho, co je v lednici, na co je čas, co je zdravé a co komu chutná.

ideální školní svačinkyJiná svačina pro školáčka, jiná pro teenagera


Školní svačiny potřebují malí školáčci, děti na druhém stupni i teenageři. Každý z nich má jiné chutě, hlad, denní režim a nutriční nároky. Zatímco teenager v plném hormonálním rozkvětu by snědl i paní učitelku s lavicí, prvňák na svačinu klidně zapomene. Menší děti jsou hravé a ocení, když je svačina barevná a nápaditá. Nemusí to ale hned znamenat, že budete po večerech vykrajovat z toustového chleba vesmírnou raketu…Děti na druhém stupni zase potřebují svačiny, které je více zasytí. Zároveň jsou otevřeni novým chutím, tak je zde prostor pro zařazení nových potravin a produktů. Teenageři se sluchátky na uších uvítají rychlá řešení v podobě smoothie či tyčinek, pro které jen sáhnou do šuplíku či lednice.

Svačina z domova nebo školní bufet?


Možná si říkáte, proč si lámat hlavu s přípravou svačin? Na mnoha školách je možnost svačinu koupit. V praxi je to ale varianta spíše pro starší děti, které mohou opustit třídu a špacírovat po chodbách. Přestávky jsou navíc krátké a každého nebaví trávit je ve frontě u bufetu. Pokud váš školák do bufetu chodí, vždy se zajímejte o to, co se tam prodává a kdo ho provozuje. I v dnešní době jsou stále mezi školními bufety velké rozdíly. Některé jsou regulované a prodává se zde jen omezený sortiment konzultovaný s nutričním specialistou, jiné nabízí průmyslově zpracované produkty a pochutiny. Doma připravená svačina tak zůstává stále tou nejjistější variantou. Je dobré mít pod kontrolou, co vaše dítě svačí.  

Sladkosti ke svačině jsou v některých zemích zakázané


Děti cukry potřebují. Doplňovat je však mohou z mnoha zdrojů. Aby mělo dítě dostatek energie, nepotřebuje mít ve svačinové krabičce sladkosti z reklamy, tatranku nebo banány v čokoládě. Ideální je naopak získávat energii z komplexních sacharidů jako je celozrnné pečivo, ovoce či různé tyčinky z kvalitních surovin bez přidaného cukru. Ve Francii, Belgii či Švédsku platí přísná pravidla týkající se školních svačin a sladkostí. Sladkosti jsou v mnoha školách zakázány a postupem času se ukazuje, že to přináší pozitivní výsledky v podobě menší absence dětí.

Ideální je kompromis mezi rodičem a dítětem


Myslíte to dobře a chcete domácí svačinou podporovat zdraví svého dítěte. Ono má však jinou představu. Atraktivní tyčinka nebo sušenka zkrátka vypadá lépe, než 3 sušené švestky v rohu krabičky. O obsahu svačiny se svými dětmi mluvte. Zeptejte se, proč ji nesnědli. Je důležité vědět, zda to nestihli, nebo jim nechutná. Hledejte ideální variantu. Některé menší děti jí velmi pomalu a trvá jim, než rozžvýkají tuhou či suchou svačinu. Plátek nadýchaného toustového chleba se žervé a pár kuliček hroznů bez pecek se jí určitě lépe než celozrnný chléb se salámem a tvrdé jablko. Laďte to společně za pochodu, ať jsou spokojené obě strany.

TIPY na obsah svačinové krabičky


Zapečené toasty: Obyčejný toastový chléb zapečený s kvalitní šunkou a sýrem má tu výhodu, že se nerozpadne ani nenavlhne. Je odolný a zvládne rozdíly teplot.

Wrapy: Tortillu můžete naplnit na tisíc způsobů. Pro školní svačinu však platí pravidlo “méně je více”. Tortilla musí být praktická a pevná. Zapomeňte na ingredience, které z ní budou téct nebo padat. Osvědčenou cestou je namazat tortillu tuhou domácí pomazánkou a obložit listovým salátem.

Minisendviče bez kůrky:
Měkký celozrnný chléb nakrájejte na plátky, potřete máslem a obložte dle chuti. Okraje odstraňte nožem a vytvořte tak malý čtvercový sendvič. Hned první zakousnutí bude šťavnaté a svačina snězená.

Domácí kelímky s pudinkem: Kupované hotové pudinky se šlehačkou a zbytečnými aditivy nejsou vhodnou volbou. Připravte domácí pudink z farmářského mléka a rozdělte ho do malých plastových kelímků s víčkem na závit. Pudink se dobře jí a děti baví.

Barevné ovoce a zelenina: Čím méně je budete muset krájet, tím déle vydrží bez újmy. Malá cherry rajčata, mini okurky, borůvky, hroznové víno, meruňka. Plody v celku nebo bobule jsou praktickou volbou, protože netečou.

Domácí sušenky z ořechů a semínek:
Ořechy a semínka je nejlepší zpracovat do formy domácích sušenek. Při jejich výrobě lze zapojit i alternativní mouky jako je čiroková, lupinová, mandlová, cizrnová…Osladit je můžete domácím medem nebo kvalitními alternativami běžného cukru jako je sušená třtinová šťáva.  

Sušené ovoce: Skvělý zdroj rychlé energie a vlákniny. Rozinky, brusinky, fíky, švestky, banány, meruňky, jablka, moruše. Každý plod chutná jinak a je zdrojem mikronutrientů. Sušené ovoce vybírejte v co nejpřirozenější formě. Tedy bez konzervantů a nedoslazované. Pro menší děti můžete zvolit atraktivnější formu tyčinek či pásků ze 100% ovoce.

Energetické kuličky:
Hodí se především pro děti s náročnějším denním programem. Smíchejte rozemleté ovesné vločky s arašídovým máslem, kakaovým práškem a javorovým sirupem nebo medem. Tyto výživné a syté jednohubky dodají energii na několik hodin.

Kapsičky s ovocným pyré:
Přichází na scénu, když čerstvé ovoce nemá sezónu. Koupit je můžete od mnoha značek, i v bio kvalitě. V poslední době se objevují i ovocné kapsičky kombinované se zeleninou, např. “Mango-banán-ananas-dýně-mrkev-jablko”. Vždy se podívejte na složení a kupujte kapsičky bez přidaného cukru. Tedy nedoslazované.

Vhodně zabalené sýry: Sýr je kvalitním zdrojem bílkovin a vápníku. Do krabičky je třeba zvolit správnou formu. Koupit můžete kvalitní sýr zabalený po jednotlivých kouscích, nebo ho dětem nakrájet na kostičky. Vhodný je tvrdý sýr typu eidam, ementál, gouda. Chutná dobře jak s ovocem, tak zeleninou.

Přírodní jogurty:
Nejlepší jsou bílé jogurty zrající ve skleničce, které podporují zdravou střevní mikroflóru. Skleničky jsou většinou odolné a vejdou se i do krabičky. Nehodu s prasklým kelímkem a jogurt mezi učebnicemi skutečně nikdo nechce. Pokud doma máte vyvolávače aktovkových bitev a sklo nepřipadá v úvahu, jogurt doma jednoduše přelijte do domácí plastové dózičky.


Cílem všech rodičů je, aby si časem děti uměly svačiny připravovat samy a braly to jako běžnou věc. V začátku jim však musíme pomoci, jít příkladem a nedovolit, aby vyhrál jejich spěch či pohodlnost. Kvalitní domácí svačiny podporují zdraví i elán do učení. Tak s chutí do toho.  

Zdroj, foto: Druid


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !