Hradní zřícenina se nachází jen kousek od hlavní silnice ve směru od České Lípy do Doks v centru obce Jestřebí. V podstatě se nedá přehlédnout, je viditelná již z dálky.
Hrad byl postaven kolem roku 1400 u obce, která je zmiňována roku 1295 jako majetek Jindřicha z Dubé a Jestřebí. Ještě počátkem 15. století zdejší krajinu vlastnili Berkové z Dubé. Roku 1426 byl hrad dobyt spolu s nedalekou Českou Lípou husity. Ti jej svěřili do péče svému hejtmanovi Jindřichovi Hlaváčovi z Dubé, po husitských válkách zde byl Čeněk z Dubé, který s Vartenberky a Mikešem Pancířem ze Sloupu podnikal loupežné výpravy do Lužice. Lužice výpady oplatila trestnou výpravou do Čech. Čeněk před nimi hrad rychle prodal Janu Smiřickému, veliteli litoměřické posádky. Ten byl sice později za zradu krále popraven, ale zdejší panství si jeho potomci udrželi dalších 40 let. V roce 1491 hrad koupil a připojil ke svému sousednímu panství Kryštof z rodu Vartenberků. O padesát let později, přesně roku 1547, byl označován jako pustý.
Během 18. století zdivo začali rozebírat vesničané a následkem toho došlo k postupnému odpadávání narušených skalních bloků. Je záznam z roku 1825, kdy musely být kvůli padajícím skalám odstraněny z podhradí tři domky. Také v druhé polovině 19. století bylo zaznamenáno několik zřícených skal a přístup byl popisován jako životu nebezpečný. Kolem roku 1830 byly provedeny úpravy romantické stavby.
Rozpadání skalního podloží pokračovalo po celé 20. století. Jako příčina je uváděna nevhodná činnost lidí, zejména těžba pískovce a také prorůstání puklin náletovými dřevinami. Lze očekávat, že proces rozpadu bude pokračovat. Ve čtvrtek 1. října 2009 se zřítila další část hradu a ten byl následně pro veřejnost uzavřen. Hrad byl po půl roce opět zpřístupněn veřejnosti. V následujících letech proběhla ostrá diskuse, týkající se vhodnosti zabezpečení památky pomocí bariér a ocelových sítí. Konečný verdikt vyslovila až tzv. památková rada Národního památkového ústavu, jejíž členové v roce 2012 posoudili situaci přímo na místě a připustili možnost vybudování bariér.
Z torza hradu je přístupné pouze dolní skalisko, prudké točité schůdky za romantickým lomeným portálkem prochází bývalou hradní studnou. Převýšení až na horní plošinu je 60 metrů a cestou nutno zdolat 77 schodů. V zimním období, pokud není velké množství sněhu, se dá hrad obejít, v návštěvnické sezoně je pak možné vystoupat na zmiňovanou horní plošinu a užít si ještě lepších výhledů.
Cestou ke zřícenině se nedá přehlédnout místní hřbitov. Ten je chráněn jako kulturní památka České republiky. Hřbitov byl zřízen v sousedství někdejšího jestřebského farního kostela, který však zanikl za třicetileté války. Bohoslužbám pak sloužila kaple na návsi a od konce 18. století pak nový kostel, postavený ovšem jako úplná novostavba na okraji vsi, poblíž cesty na Doksy. Unikátní je křížová cesta uvnitř kostela, tvořena výklenkovými kaplemi. Místo rozhodně stojí za shlédnutí.
ChytráŽena.cz