Alopecie je medicínský termín popisující ztrátu srsti nebo chlupů na určitých částech těla zvířete. Příčin může být poměrně hodně a velmi záleží na tom, jaké další potíže zvíře má. Doprovodné příznaky mnohé napoví a dobrá anamnéza již v úvodu vyšetření může pomoci v dalším postupu a diagnostice. „S alopecií a tvorbou lysin se setkáváme poměrně často a nemusí se vždy jednat o úplnou ztrátu srsti. Majitelé přichází i s tím, že na některých místech je srsti méně než obvykle, nebo je polámaná, nekvalitní či špatně narostlá,“ popisuje případy z ordinace veterinářka Kateřina Franková, která radí příznaky dobře sledovat:
„Velmi důležitým příznakem je například svědivost, která bývá nejčastěji projevem přítomnosti parazitů – například, když má zvíře alergii na bleší kousnutí. Ale i další onemocnění mohou být svědivá. Z diagnóz, u kterých může být přítomna alopecie, jsou to dále alergie, atopické dermatitidy, bakteriální a kvasinkové záněty kůže, autoimunitní onemocnění a endokrinopatie (Cushingův syndrom, hypotyreóza). Důvodem může být i stres či automutilace, kdy si zvíře samo vykusuje nebo vylizuje určitá místa na těle.“
Typy alopecie a jejich léčba
Prevence je základ!
Abychom se problémům s kůží a srstí u našich mazlíčků vyhnuli, je nejlepším řešením zaměřit se na prevenci. Kůže je největší orgán těla a společně se srstí jsou většinou odrazem toho, v jaké kondici a formě zvíře je a jak dobře ho krmíte. Nezapomínejte tedy srst pravidelně kontrolovat, sledujte její změny a pokud na nějaké narazíte, konzultujte je se svým veterinárním lékařem.
Zdroj, foto: Fitmin