Moje vnučka studovala ekonomickou školu. Bylo to dost daleko, špatné spojení. Rozhodla se, že bude na internátě. Nebyla jako většina dívek v jejím věku. Místo flámování a vysedávání po restauracích chodila ve volném čase vypomáhat do psího útulku. Každý víkend, vždy, když mě navštívila, mi vyprávěla otřesné příběhy zvířátek.
Byla jich spousta, ale napíšu jen o těch, na které jsem si vzpomněla.
Příběh jokšírky Fany, která se narodila jako štěně lidem, kteří postavili své živobytí na množení co největšího počtů psů s cílem se co nejvíce obohatit. Tato zvířátka (pejsci) neznala pohlazení, lásku ani procházky přírodou.
Nepoznají denní světlo, protože žijí v kleci.
Fenečka Fany žila v otřesných podmínkách, kvůli kterým po pátém porodu zcela oslepla. Majitelka ji naložila do auta a vyhodila daleko od domova. Ujali se jí dobří lidé a odvezli ji do psího útulku.
I přes tento hendikep si ji adoptovala asi 80letá paní. Vnučka byla tenkrát z toho hodně nešťastná, Fany si moc oblíbila. Když ten smutek paní viděla, tak občas přišla s pejskem do útulku, aby se vnučka mohla s touhle fenkou vidět.
Asi po roce přišla paní s fenkou do útulku k veterinářce, že je nemocná.
Veterinářka udělala kompletní vyšetření a zjistila, že má hnisavý zánět dělohy a je nutné dělohu odstranit.
Cena operace se pohybuje v částce několika tisíc a na to stařenka neměla.
Nevzdala to stařenka, ale ani vnučka a pořídily sbírku. Přispívali hodní lidé ve škole, v obchodě, ale i v čekárně této veterinářky. Kasičky se plnily mincemi, ale i papírovými bankovkami.
Veterinářka nakonec provedla operaci zdarma. Nechala si zaplatit jen za injekce a léky.
Fany žila ještě pár let. Nikdo by na ní nepoznal, že je slepá. Tahle stařenka si vzala i kocourka, ale to je už jiný příběh.
Nerada bych se tímto dotkla poctivých chovatelů. Znám jich spoustu. Chtěla jsem jen poukázat na výjimky.
Paní doktorka už není mezi námi, což je velká škoda. Byla to vzácná žena, která nehleděla na vlastní zisk. Za to jí patří velký dík...