Dentální hygiena není zkrášlovací procedura
Pokud je řeč o dentální hygieně, je potřeba mít na paměti, že jde o léčebný proces a žádnou kosmetickou úpravu. Hygienistka odstraňuje příčiny zánětu dásní (gingivitigy) a parodontitidy. Můžeme sice namítat, že v minulosti dentální hygienistky neexistovaly, ale to neznamená, že jde o nový způsob, jak z pacienta dostat víc peněz.Dřív se sice dásním taková péče nevěnovala, a také proto má většina lidí starších padesáti let velké problémy se zuby a s dásněmi nebo již spoustu zubů nemá; výjimkou bohužel nejsou ani zcela bezzubí lidé v této kategorii.
Dentální hygienu může provádět specialista na dentální hygienu nebo sám zubař

Dalším krokem je pískování (air flow) – pomocí velmi jemného písku odstraňuje odborník zbytky kamene a především pak pigmentace na zubech, které jsou způsobeny potravou či kouřením. V případě pokročilé parodontitidy se stav musí předem konzultovat s ošetřujícím zubařem, který stanovil léčebný proces. Součástí dentální hygieny je pak i odstranění poddásňového kamene, což je základní součást léčby parodontitidy.
"V rámci profesionální dentální hygieny musí být i podrobná instruktáž správné techniky čistění dutiny ústní. Stále totiž platí, že čistý zub se nezkazí. Vždy poznám na první pohled, jak se daný klient o své zuby stará a ve většině případů je dobře patrné, kde dělá chybu. Tu musíme společně napravit. Každého je potřeba naučit jak si chrup čistit efektivně a pečlivě,“ vysvětluje dentální hygienistka.
Posledním krokem je kontrolní návštěva v individuálně stanoveném čase. Zde se odborník přesvědčí, zda klient zvládne chrup vyčistit, nebo zda je nutná reinstruktáž správné péče o zuby a dásně.