Nemocnice a lékárny
Nejčastěji se člověk do styku s opiáty dostane v různých zdravotnických zařízeních, zejména v nemocnicích. Vzhledem k tomu, že se ale jedná o poměrně zneužitelné látky, musejí být opiáty tzv. pod zámkem, tedy uzavřeny odděleně od ostatních léků. Každé otevření opiátového trezoru a vydání léků musí být zaznamenáno do opiátové knihy.
I přes všechna tato opatření se někdy stane, že do ordinace nebo na nemocniční oddělení vnikne narkoman a dožaduje se vydání opiátů. Ohrožovat přitom může nejen lékaře, sestry a další zdravotnický personál, ale i případné pacienty.
Dalšími poměrně ohroženými pracovníky jsou zaměstnanci lékáren a skladů se zdravotnickým materiálem a léky. Ti jsou na rozdíl od lékařů a sester ohroženi o něco více, protože vstup do lékárny bývá většinou přímo z ulice, zatímco nemocniční oddělení a ordinace jsou dostupné o něco hůře. Navíc v lékárně je pro narkomany daleko větší výběr léků než v běžné ordinaci nebo na oddělení.
Mezi rizikové pracovníky lze řadit i zaměstnance přepravních společností, které zásobují lékárny jednotlivými léky. U nich hrozí riziko přepadení zejména při vydávání a odběru zboží.
Jak se v případě napadení chovat
Pokud se stanete obětí napadení narkomana, který po vás žádá vydání opiátů, zachovejte se podle následujících rad.
- Zachovejte klid a nedělejte žádné prudké pohyby.
- Útočníkovi řekněte, že mu opiáty vydáte, a opravdu tak učiňte. Několik krabiček s léky totiž rozhodně nestojí za případné zranění nebo smrt.
- Po odchodu útočníka znovu skříň/auto s opiáty uzavřete a vše hlaste jak svým nadřízeným, tak po dohodě s nimi i na policii.
Gabriela Straková
ChytráŽena.cz