1. Zjistěte svůj fototyp a podle toho si kupte opalovací přípravky. „S fototypem vám poradí dermatolog, nebo lékárník. V lékárně obecně dostanete odbornější rady než v drogerii,“ doporučuje MUDr. Petra Petrovská, dermatoložka.
2. „Vždy nanášejte přípravek 30 minut před pobytem na slunci a ideálně ve dvou vrstvách s půl hodinovým rozestupem. Jen tak zajistíte, že se namažete opravdu všude,“ upozorňuje lékařka.
3. Obnovujte vrstvu opalovacího přípravku pravidelně a podle citu. Obecně ale platí, jakmile ucítíte lehké pálení, namažte se. A čím jižněji a čím vyšší nadmořská výška, tím častěji vrstvu obnovujte, klidně každé dvě hodiny.
4. Čím vyšší faktor, tím lepší. „Není pravda, že byste se přes vysoké faktory neopálili, neexistuje totiž 100% fotoprotekce a tudíž se i přes vysoké faktory opálíte, jen to bude pomaleji, bez spálení a pro pokožku mnohem zdravější. Vyšší faktory navíc zpomalují předčasné stárnutí pokožky, které způsobují UVA sluneční paprsky,“ doporučuje lékařka.
5. Spálit se můžeme i přes plavky a ve stínu. Ve stínu se do pokožky absorbuje až 80 % slunečního záření. Plavky nás chrání, ale ne úplně, záleží na jejich materiálu a barvě.
6. Neopalujte se mezi 11. a 15. hodinou.
7. Opalování dehydratuje, po každém opalování pokožku namažte mlékem po opalování, ideální jsou ta s vitamínem E, které působí jako antioxidanty. Pijte během dne hodně vody.
8. Když se spálíte, ošetřete pokožku zklidňujícími prostředky s panthenolem, pijte hodně tekutin, popřípadě můžete jednorázově použít Aspirin. „Každé spálení pokožce vadí, následky se nemusí projevit okamžitě, ale klidně až na několik let,“ varuje lékařka.
Zdroj, foto: Trioderm