1) BUĎTE DENNĚ AKTIVNÍ PRO PODPORU SVÉHO PSYCHICKÉHO ZDRAVÍ
Zdlouhavé fyzicky neaktivní období je často spouštěčem hněvu, agrese, frustrace, letargie (letargie – chorobná spavost, lhostejnost, netečnost, otupělost) nebo deprese. Lidé, kteří jsou aktivní pravidelně, zažívají náladu lepší a cítí se energičtěji, čímž se jejich život stává kvalitnějším.
2) BUĎTE DENNĚ AKTIVNÍ PRO PODPORU SVÉHO FYZICKÉHO ZDRAVÍ
Být v kondici nemusí nutně znamenat, že za den uběhneme 25 kilometrů nebo odcvičíme nezbytně velké množství posilovacích cviků. Úplně postačí i lehčí aktivity, jako například chůze, plavání, jóga, hraní s dětmi, úklid domácnosti, jízda na kole a podobně. Pro většinu lidí se doporučuje velkou fyzickou zátěž (například silová cvičení) provádět 3-5x týdně a v ostatní dny zvolit více relaxační aktivity.
3) UDRŽUJTE ZDRAVOU HRANICI TĚLESNÉ HMOTNOSTI A TĚLESNÉHO TUKU.
![pohyb v každém věku pohyb v každém věku](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/mlada-zena-beha-na-zahrade.jpg)
4) UDRŽUJTE SI FLEXIBILITU
Většina lidí již ve věku 20 let ztratilo hodně tělesné flexibility, kterou měli v 5 letech. Takže si dokážete představit, o kolik více budou ztuhlejší naše těla ve věku 40 nebo 50 let. Dobrou zprávou je, že to tak nemusí dopadnout. Můžeme zlepšit svou kloubní mobilitu a flexibilitu, pokud na tom budeme pilně pracovat. Měli bychom být schopni se prsty dotknout svých chodidel.
5) JEZTE VYVÁŽENOU STRAVU
Aby naše tělo správně fungovalo, opírá se o celou řadu živin. Bez ohledu na to, jak moc by se vás někdo mohl snažit přesvědčit, že určité skupině potravin je třeba se vyhnout úplně, brzy zjistíte, že jíst ji, i když v malém množství, je lepší. Např. bez odpovídajících sacharidů budete mít problém s intenzivním cvičením a nebudete v něm tak výkonní, jak byste měli. Naopak zase strava náročná na bílkoviny může způsobit velkou zátěž ledvin a jiné nebezpečné komplikace.
6) OMEZTE NEZDRAVÉ JÍDLO
Žijeme ve společnosti, kde jsme obklopeni nezdravým jídlem, kterému se snažíme po celou dobu odolat. Hlavně pak, když jdeme jíst ven s přáteli a rodinou, je pravděpodobné, že nás nezdravé jídlo bude svádět a my budeme na nervy z toho, že si ho „nesmíme dát”. Jednou za čas vás ale malý požitek nezabije. Ve skutečnosti mnoho odborníků tvrdí, že v případě, kdy 80 % z přijatých kalorií je čistých (pochází ze zdravého jídla), pak se můžeme pobavit a zbývajících 20 % si užít.
7) OMEZTE PŘÍJEM ALKOHOLU
Totéž platí i pro alkohol, studie ukázaly, že sklenka vína denně může zlepšit zdraví. Můžete samozřejmě zlepšovat své zdraví, aniž byste kdy konzumovaly alkohol. Pokud jste však požitkáři a chtěli byste si občas skleničku dát, pak do toho. Já osobně bych doporučil omezit alkohol na ne více než třikrát týdně, a i to ve velmi malém množství.
8) ZABRAŇTE PŘÍLIŠNÉMU STRESU A EMOCIONÁLNÍ NEGATIVITĚ
Přebytečný stres a negativní emoce mohou skutečně poškodit vaše zdraví, a to i když cvičíte každý den a dobře jíte. Ano, jisté množství stresu je v našem životě nezbytné pro to, abychom mohli vůbec fungovat a tak dlouho, jak budeme mít emoce, budeme i prožívat frustraci, zlost, deprese atd. Nicméně pokud nás tyto negativní emoce a stres ovládnou, život se pak stává cestou z kopce dolů.
9) SMÁT SE A USMÍVAT JEŠTĚ ČASTĚJI
Vím, že to zní příliš jednoduše a dětinsky, ale hodně nás dospělých často zapomíná se pořádně smát a častěji se usmívat. Stáváme se tak posedlými negativními emocemi, že si myslíme, že potěšit se nebo užít dobře strávený čas je skoro něco jako trestný čin. Uvolněte se a snažte se pravidelně si užívat života ve společnosti svých přátel a rodiny. Dobrý smích vás může zbavil stresu, zlepšit náladu a tak vám zajistit zdravější a lepší život.
10) DOPŘEJTE SI 6-9 HODIN SPÁNKU KAŽDOU NOC
Naše těla se obnovují a regenerují, když v noci spíme. Pokud se vám nepodaří získat odpovídající množství spánku, zvete si do svého života velkou hromadu problémů. Bylo prokázáno, že nedostatek spánku je příčinou náladovosti, zvýšené chuti na sladké, špatného hormonálního profilu, snížení svalové hmoty atd.
Zdroj: FitLif