Přišla válka a okupanti jim zabavili majetek. Pár let po osvobození udělali to samé komunisté. Polyxena Czerninová si musela zvyknout na život ve velmi skromných podmínkách a chudobě. Přála si být lékařkou, školní výsledky by jí studium umožnily, ale v 50. letech jako šlechtična nemohla studovat na vysoké škole. Mohla být jen zdravotní sestrou.

V šedesátých letech se jim podařilo vycestovat za příbuznými do Švýcarska, srpnové události roku 1968 je zastihly v Rakousku, takže se rozhodli nevrátit se domů. Žili ve Švýcarsku, ale už po roce stesk po rodině a domově zvítězil a vrátili se. Starší syn dodnes rozhodnutí rodičů trochu lituje. Dalších dvacet let žili velmi skromně.
Polyxena Czerninová se starala o děti a manžel se snažil rodinu uživit. V roce 1989 se začalo blýskat na lepší časy. Po několika letech získali v restituci zpátky rodinný majetek a mohli se vrátit do míst, z nichž pocházeli. Ale bylo by omylem domnívat se, že skončila éra starostí a nastoupily radovánky.
Vlastními silami se pustili do postupné obnovy zámku v Dymokurech, kde žijí a starají se i o celé panství. Ale Polyxena Czerninová si nestěžuje. Na současnost ani na minulost. Její šlechtický původ prozrazuje její noblesní chování, které ji neopustilo ve skromných podmínkách a chová se tak i nyní, kdy se jí vrátilo rodinné jmění. V životě jí pomáhá hluboká víra.
Příběhem ženy, která se z princezny proměnila v Popelku a reprezentuje vlastně celou generaci šlechticů a šlechtičen, které potkal stejný osud, provede Darina Vlková.
Sledujte pořad 13. komnata Polyxeny Czerninové 28.9. 2012
od 20.55 hod na ČT1
od 20.55 hod na ČT1
Zdroj, foto: Česká televize
Vendula Vrablová