Co je vlastně typické pro informační společnost? Je to systém, pro který je charakteristické zaměření na informace a jejich vyměňování. Jak vlastně žije dnešní člověk ve vyspělých „západních“ zemích? Už od malička je obklopen nejrůznějšími technickými vymoženostmi, které ho mají chránit, bavit a pomáhat mu. Mobilní telefon je už dnes téměř samozřejmostí i pro nejmenší školáky, MP3, CD, DVD a nejnověji Blue-Ray přehrávače se šíří mezi lidmi rychlostí blesku. Internetem je už vybavena nejen téměř každá instituce, ale také většina domácností a díky novějším druhům mobilů je řada lidí „připojena“ téměř neustále. Pojmy jako ICQ, Facebook, e-mail, MMS, iPod děsí řadu rodičů, kteří často naprosto netuší, oč se jedná, ale jejich děti se mezi nimi orientují s naprostou jistotou.
Informační společnost nabízí řadu výhod. Především díky médiím a celosvětové zpravodajské síti můžete získat aktuální informace o téměř jakémkoliv místě na naší planetě – víte, jak se vyvíjí politická situace v Egyptě, znáte situaci na newyorské burze, můžete si prohlédnout aktuální sněhovou situaci v Alpách či pomocí webových kamer vidět známá turistická centra a podobně. Můžete se bavit s přáteli na opačné polokouli, kdykoliv zjistit na internetu téměř jakékoliv informace. Jenže ruku v ruce s čerstvými informacemi však jde řada nevýhod. Velkým problémem se stala ztráta soukromí. Lidé musí být neustále „v dosahu“.
Vyžadují to často zaměstnavatelé, rodiče i přátelé. Mobilní telefon zvonící uprostřed divadelního představení, školního vyučování či relaxace u masáže není výjimkou a to bez ohledu na ostatní lidi. Počítače a virtuální světy se pro mnoho lidí a zejména děti staly jedinými přáteli, televize je středem každovečerní zábavy v řadě rodin.
Proč tedy vlastně slavíme Světový den informační společnosti? Jeho cílem je zejména napomoci zvýšit mezi lidmi povědomí o možnostech, které využívání internetu a dalších informačních a komunikačních technologií přináší. Rychlé a komplexní informace jsou velmi dobrým pomocníkem, dejme si však pozor, abychom se nestali otroky informační společnosti.
Agrant – čtenářka
ChytráŽena.cz