Podle statistik průměrný Čech 8,5 hodiny denně prosedí, ale neaktivní chodidlo neodpočívá, jen přestává pracovat. Chybí-li nám rychlá rychlá a se zapojením celého těla a přidá-li se nějaké to kilo navíc, vše se na našich chodidlech projeví. Klenba se začne bortit, chodidla se oploští, případně se přidají problémy s vbočeným palcem, příliš vysokým nártem, patní ostruhou… následně se špatně nastaveným kotníkem atd. A jsme v začarovaném kruhu bolestí vznikajících ze špatné, nebo úplně chybějící, péče o naše chodidla.
1. Pomoc pro palec
2. Ozdravný vějíř
3. Ploska v ráji
4. Chodidlo v posilovně
5. Sám sobě masérem
Vezměte si míček a dopřejte si automasáž. Můžete použít tenisák, ale mnohem lepší je gumový míček určený na trigger pointy nebo tzv. ježek. Chodidla umístěte na zem pod kyčle (ty jsou stabilní, „nevykyčlujeme“ se na stranu), pod jedno si dáme míček a můžeme:
b) projíždět míčkem celou plosku od každého prstce až po patu a nakonec se soustředit na vnitřní stranu klenby,
c) dát si míček pod klouby prstců, pata přitom spočívá na zemi a prstci jakoby objímáme míček – nahoře je hezky roztáhneme od sebe a pak je zasuneme pod míček,
d) dát si míček pod patu, zbytek chodidla nechat na zemi a patou v rytmu zatlačit do míčku a zase ji zvednout do vzduchu nad něj.
Zdroj, foto: www.zuzica.cz