1. Výběr čoček bez porady s odborníkem
Ano, první chybu můžete udělat už ve chvíli, kdy ještě ani žádné čočky nevlastníte. A to tehdy, když si je kupujete bez porady s odborníkem. Před prvním nošením čoček je nutné zajít si k oftalmologovi nebo optometristovi na odborné vyšetření a aplikaci čoček. Odborník přesně určí, které čočky vám vyhovují.
“Lidé občas objednají čočky bez vyšetření a pak jsou zklamaní, že jim nesedí. Nehledě na to, že si je třeba ani neumějí nasadit, což by je odborník taky naučil,” vysvětluje optometrista.
Zanedbávat byste neměli ani kontrolní vyšetření 2× ročně, protože oči se mění a původně ideální čočky už po nějaké době nemusí vyhovovat. Navíc kontaktolog dokáže odhalit problém v době, kdy ještě vůbec netušíte, že nějaký přichází. Včas odhalená komplikace dokáže předejít vážným potížím.
2. Špatná hygiena při manipulaci s čočkami
S čočkami i roztokem je potřeba zacházet tak, aby bakterie a další nečistoty neměly příležitost je kontaminovat. Proto je potřeba před jakoukoli manipulací s čočkami v první řadě důkladně umýt ruce mýdlem a osušit.
Pouzdro s roztokem nenechávejte otevřené příliš dlouho, i ve vzduchu se pohybuje spousta částeček, které by jeho funkci mohly znehodnotit. Také ho nikdy nevytírejte kapesníčkem, vždy jej nechte jen volně vyschnout dnem vzhůru. I v pouzdru ovšem zůstávají bakterie, proto je potřeba ho často měnit.
3. Špatné zacházení s roztokem
Doléváte si roztok místo toho, abyste zbytek vylili a použili úplně nový? To je chyba, které se pravděpodobně dopouští více než polovina uživatelů kontaktních čoček. Čočky do roztoku ukládáme, protože je sterilní. Pokud ale roztok nevyměňujeme a jen doléváme nový do starého, o sterilitě už se dá mluvit jen těžko.
Další chybou je, pokud do pouzdra nenaléváte dostatek roztoku. I když roztok není úplně levná záležitost, čočka by v něm vždy měla být ponořena, aby nedošlo k jejímu osychání. Oschlá čočka pak v oku dře a může například poškrábat rohovku. Hlídejte také dobu expirace roztoku a rozhodně ji nepřekračujte.
4. Přenášení čoček
Stává se vám často, že čočky používáte delší dobu než uvádí výrobce? Pozor na to. Jakmile totiž jednou vyndáte čočky z blistru, stárnou. A to i když je necháte v roztoku. Mějte na paměti, že s každým dnem navíc se na čočce tvoří více usazenin a zvyšuje se tak riziko, že si do oka zanesete infekci. Na čočkách se tedy určitě nevyplatí šetřit. Léčba nepříjemných onemocnění, které překračování doby trvanlivosti může způsobit, vás bude stát o hodně víc.
5. Spaní v čočkách, ve kterých se spát nemá
Používáte-li čočky pro kontinuální nošení, tento hřích se vás netýká. Spaní v ostatních čočkách už ale problém být může. Záleží vždy na tom, jak dlouho spíte, z jakého materiálu jsou čočky vyrobeny a v jaké jsou ten den kondici.
Usnete-li na hodinku po obědě, pravděpodobně se nic nestane. Mít čočky v očích celou noc už ale není dobré, zvláště, pokud používáte ty hydrogelové. Naproti tomu hydrogelsilikon propouští více kyslíku a oči by tak měly být ráno v pořádku. Nicméně na přespávání se hodí pouze ty čočky, které jsou na to určeny a je to na nich uvedeno výrobcem.
Nasadíte-li si čočky pár hodin před usnutím a byli jste celou dobu doma, je menší šance, že se vám do oka dostanou nečistoty, než když máte čočky na sobě od rána a celý den se pohybujete třeba v prašném prostředí. V každém případě hned po probuzení čočky vyndejte, dejte je do pouzdra s roztokem a oči ošetřete zklidňujícími kapkami.
“Zdravotní potíže, které mohou v souvislosti s nesprávným používáním čoček nastat, se často projeví třeba až po několika letech. Proto péči o své oči nepodceňujte, choďte na pravidelné prohlídky a nespoléhejte na to, že když se problém neobjeví ihned, je oko automaticky v pořádku,” radí optometrista.
Zdroj, foto: VašeČočky.cz