„Pro to, aby se lidé i v pozdějším věku věnovali pravidelné pohybové aktivitě, jsou důležité tři věci: především vůle pracovat na své kondici, ochota zapojit se do společného cvičení a silná motivace, proč se hýbat. Podle mých zkušeností cvičí lidé kolem šedesátky hlavně proto, aby byli zdravější, pohyblivější, a tím pádem co nejdéle soběstační. Poslední léta stoupá zájem o speciální hodiny koncipované pro seniorky,“ říká Jitka Hofmannová z Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.
Rada č. 1: Udržet v kondici se dá i doma
Rada č. 2: Každý den procházka na čerstvém vzduchu
Rada č. 3: Skupinové lekce vybírejte podle instruktora
Při skupinových cvičeních jsou stěžejní osobnost, zkušenosti a vzdělání instruktora. Dnes už existuje mnoho speciálních kurzů zaměřených přímo na roli instruktora cvičení se seniory.
Ten, kdo pracuje se skupinou seniorů, musí přizpůsobit program jejím potřebám. Cvičení musí probíhat v mírnějším tempu, je třeba přistupovat ke každému individuálně, vědět, kdo má jaké zdravotní problémy, co může, a co už je pro něj nevhodné.
Důležité je se seniory komunikovat, přistupovat k nim citlivě, empaticky, vhodně se jich ptát na jejich dojmy a pocity ze cvičení – zkrátka psychologická stránka je při tomto druhu cvičení velmi důležitá. Podstatou lekce by pak mělo být zpevňující cvičení, protažení, a především motivace k pravidelnému pohybu. Pro seniory často bývá cvičení radostnou událostí, na kterou se těší, jsou vděčni za čas a péči, které jim instruktor věnuje, a cvičení se pro ně stává smysluplným druhem zábavy – a to je stejně důležité jako pohyb samotný.
Rada č. 4: Plavání, jóga nebo spinning? Dělejte, co vás baví!
Vhodným pohybem pro seniory je plavání, které krásně protáhne svaly. Výborná a populární je dnes jóga, která už má svá různá zaměření a každý si v ní tak může najít to své. Vhodná jsou jakákoliv cvičení určená pro seniory – některá jsou poklidnější, ale výjimkou není ani kruhový trénink nebo zapojení míčových her. Zkrátka, každá lekce by měla být vždy pestrá.
Od určitého věku se už nedoporučuje velké aerobní cvičení, skákání, trampolíny apod. Na druhou stranu – například ženy, které jsou aktivní, mohou vyzkoušet spinning nebo i alpinning, což je nové skupinové cvičení na hudbu na speciálně vyvinutých trenažérech. Mají-li aktivní senioři po boku zkušeného instruktora, který jim dodá odvahu i potřebnou jistotu, brzy a přirozeně se dle svých možností rozpohybují a udělají tak mnoho pro své zdraví. Když totiž lidem dodáte energii a sebevědomí, jsou schopni odcvičit spoustu věcí. Rada č. 5: Při bolestech kloubů je třeba zjistit příčinu
Zdroj, foto: FISAF.cz