Abdominální tuk umístěný v blízkosti jater, slinivky břišní, ledvin a střev bude působit jako jakési cizí těleso. Imunitní systém těla si ho vykládá jako něco, co tam nemá co dělat. Je to nejčastější příčina cukrovky druhého typu, změn krevních tuků a hypertenze.
Je důležité mít na paměti, že tyto zdravotní komplikace mohou vzniknout i z jiných příčin, takže řešení obezity nemusí nutně snížit nebo odstranit zdravotní riziko.
K diagnostice a měření abdominální obezity existuje řada nástrojů, včetně ultrazvuku, počítačové tomografie a dalších. Nejjednodušším měřením, kterým lze základní informace získat, je obvod pasu. V dnešní době to číslo hraje důležitější roli pro lepší pochopení zdravotního stavu člověka než například váha.
Jak si správně změřit obvod pasu?
Pro správné změření obvodu pasu je potřeba být vestoje a měřit část mezi posledním žebrem a nejhořejší částí kyčle.
U mužů by průměrný obvod pasu neměl měřit více než 94 cm. U žen je doporučené maximum 80 cm. Kdykoli jsou tato čísla větší než 102 cm u mužů a 88 cm u žen, existuje velmi vysoké riziko vzniku cukrovky nebo kardiovaskulárních onemocnění.
Nejúčinnějším způsobem řešení abdominální obezity je osvojení si zdravého a aktivního životního stylu.
Odborníci na výživu a zdraví doporučují:
1. Pravidelné aerobní a anaerobní cvičení, včetně co nejčastější chůze, tance, plavání a jízdy na kole.
2. Zvýšenou konzumaci vysoce hodnotných bílkovin (sója, vejce, libové maso a syrovátka).
3. Zařazení kvalitních zdrojů vlákniny, vitaminů, minerálů a fytonutrientů s antioxidačními vlastnostmi do každodenní stravy. Velmi důležité jsou také kvalitní sacharidy, tedy ty s nízkým glykemickým indexem.
4. Vyhýbejte se nadbytečným kaloriím z jednoduchých cukrů, cukrem slazených nápojů a tučných jídel.
Zdroj, foto: Herbalife