První mimické vrásky se kolem očí objevují ve věku kolem 30 let, někdy už kolem 25. V tuto dobu se totiž začínají zpomalovat buněčné procesy a snižuje se schopnost regenerace. Kůži začíná chybět kolagen, který pomáhá vznikající rýhy vyplňovat. Výskytem prvních jemných mimických vrásek nám zkrátka tělo posílá jasný vzkaz – nastal čas na intenzivnější péči. Zároveň je to vhodná chvíle přehodnotit svůj životní styl a ubezpečit se, že děláme vše pro to, abychom neměly vrásek víc, než je nutné, a aby ty, které se už objevily, zůstaly nenápadné a zbytečně se neprohlubovaly.
1. Samá voda
Ohlídejte si, abyste vypila denně aspoň 2 litry vody, nejlepší je samozřejmě kvalitní pramenitá, neochucená. Nedostatek vody v pokožce se totiž projevuje nejen extrémně suchou pletí se sklonem k tvorbě vrásek, ale i zhrublou pokožkou s viditelnými póry.2. Zahoďte cigarety, i ty „e“
Oxidační stres, který vzniká při kouření, způsobuje, že volné radikály narušují strukturu kůže a nikotin poškozuje elastin a kolagen, dvě látky, které jsou zásadní pro zdravou a krásnou pleť. Je omyl myslet si, že by se tělo dalo obelstít módními „e“ cigaretami. V poslední době navíc sleduji u klientek, které přešly z klasických cigaret na igoos, že najednou často řeší problémy s vyrážkou.3. Vážně pozor na sluníčko
Je jisté, že UV záření vznik vrásek urychluje. Nemusíme se kvůli tomu vzdát pobytu na slunci, jen je třeba vždy myslet na ochranu pokožky kvalitním přípravkem s vysokým SPF. Přes léto bych doporučila určitě krémy se SPF 50, stejně tak i v zimě při pobytu ve vysokých nadmořských výškách. Jinak přes rok stačí ochranné přípravky se SPF 30. Důležitá je pravidelnost, protože kůže si každé „ubližování“ pamatuje, a pak nám jej vrátí třeba v podobě vrásek či pigmentových skvrn.4. Zelený čaj i červené víno
Silné antioxidanty, takzvané katechiny, obsahuje ve velké míře zelený čaj. Pokud si zvyknete jej pravidelně popíjet, určitě tím prospějete mladistvému vzhledu své pleti. Právě tyto látky dokážou navíc likvidovat i případné zánětlivé procesy, které v kůži probíhají. Tvorbu kolagenu podporuje také resveratrol, který obsahují třeba borůvky, černý rybíz nebo modré hrozny. Resveratrolu se přikládá i schopnost chránit buňky před slunečním zářením.5. Aha, AHA!
V posledních letech se v kosmetice často používají ovocné AHA kyseliny díky schopnosti odstraňovat odumřelé buňky, podporovat tvorbu kolagenu i přispívat k hydrataci. Výsledkem je krásně vyhlazená pleť. Protože ale AHA kyseliny pokožku jakoby „obnaží“, je třeba pak pleť důsledně chránit před slunečními paprsky krémy s vysokým SPF. Bez UVA/UVB filtrů by totiž mohlo dojít k jejímu poškození a hyperpigmentaci.6. Prospěšné vitamíny C a E
Výrobci kosmetiky často používají vitamíny C a E jako účinnou zbraň proti předčasnému stárnutí a vzniku vrásek. Vitamín C dokáže zvyšovat tvorbu kolagenu a posilovat kožní bariéru, takže pokožka se celkově zpevní. Zároveň pleť krásně rozjasní.Vitamín E zase dokáže chránit buněčné membrány před škodlivými volnými radikály a je prospěšný pro kolagenová vlákna, která také zodpovídají za mladistvý vzhled pleti.
7. Retinol a kyselina hyaluronová
Pro tvorbu kolagenu a zachování pružnosti pleti je významný i další účinný antioxidant – retinol. Napomáhá regeneraci buněk a podporuje obranyschopnost pleti vůči nepříznivým vnějším vlivům. Bohužel rychle ztrácí svou účinnost, pokud je vystavený světlu, proto kosmetické přípravky s jeho obsahem mají poměrně krátkou expiraci.Také kyselina hyaluronová je oblíbenou ingrediencí v moderních kosmetických přípravcích. Voda, kterou na sebe molekuly kyseliny hyaluronové navážou, se do pokožky uvolňuje a vstřebává průběžně. Pleť je po jejím použití vypnutá, hladká a působí svěže.