Lidí, kteří dokáží např. z klasického trička vyrobit opravdový unikát je spousta a každý z nich to dělá po svém, má své techniky – savení, tupování, obtiskování, batikování, mramorování či malba podle šablonek – prostě každý z nich má svůj vlastní „tričkový“ rukopis.
A protože se obchůdky s malovaným oblečením začínají objevovat i na internetu, chceme vám o malování na textil povědět trochu víc.
Základem všeho jsou nejen kvalitní textilní barvy, ale samozřejmě samotné oblečení, které musí být nejlépe z přírodního bavlněného materiálu, aby se na něj dalo nejen dobře malovat, ale aby bez úhony přežilo také následnou fixaci obrázku – tedy tzv. zapékání, a to ať již za pomoci žehličky nebo doslova v klasické troubě. Takto ošetřená malůvka je potom při správném ošetřování takřka nesmrtelná, a to i tehdy, kdy ji omylem vyperete v pračce.
To ale samozřejmě není návod na to, jak s těmito výrobky zacházet! Chcete-li, aby vám toto oblečení vydrželo krásné co nejdéle, perte jej po rubu a raději v ruce. Používejte nejlépe tekutý prací prášek a u batikovaných výrobků zpočátku - místo aviváže trochu octa.
Malovaným obrázkům zdaleka nevadí voda jako taková, dokonce ani teplota nad 60st, ale něco, co v pračce opravdu neovlivníte, a to je - nešetrné ždímání!
A co se žehlení týče – opět žádná věda. Naprostá většina používaných textilních barev snese mnohé, tedy i žehlení přes samotný obrázek – jen u plastických barev a obrázků s větší vrstvou barvy žehlete raději z rubu či přes jinou suchou textilii.
Takže pokud rádi nosíte to, co nikdo jiný nemá a nechce se vám čekat do první jarní pouti, zkuste najít nějaký obchůdek s ručně malovaným oblečením na internetu.
Zdroj: www.sirra.cz
ZUZI
Chytrá Žena.cz