Výsledkem pak může být dehydratace kůže, její snadnější zarůžovění i podráždění a také zhoršování aknózních projevů, včetně častějších zanícených pupínků a neštoviček. Co s tím můžeme dělat?
„U lidí, kteří trpí akné, je důležité, aby po očištění a ošetření pleti nevycházeli do chladného venkovního prostředí okamžitě, ale až tak po 15 minutách,“ říká renomovaná kožní lékařka docentka Jarmila Rulcová. A dodává, že zvlášť v chladných obdobích je vedle pleťové hygieny potřeba dbát na zdravý životní styl a správnou životosprávu. Chodit ven na čerstvý vzduch, dostatečně spát, zdravě jíst i pít.
„Správná výživa u akné by měla obsahovat ovoce, zeleninu, luštěniny, sóju a ryby. Dodávají tělu potřebné vitaminy A, D, E, C, minerály zinek i selen a omega-3 mastné kyseliny,“ vypočítává specialistka na léčbu akné docentka Rulcová. Protože je kůže obličeje nejvíc vystavena znečištěnému ovzduší a UV záření, je dobré pamatovat ve stravě i na antioxidanty. Pitím dostatečného množství vody zase pokožku zevnitř hydratujete a navíc napomůžete odstraňování odpadních látek z organismu.
Pomůže na akné dieta?
„Speciální dieta proti akné neexistuje,“ konstatuje docentka Rulcová. Obecně odborníci radí omezit tučná i sladká jídla a vypustit z jídelníčku potraviny, které konkrétně právě naši pleť nepříznivě ovlivňují. U aknózních projevů jde často třeba o kakao a hořkou čokoládu, mléko, ořechy, smažená či kořeněná jídla. Akné mohou zhoršovat nebo dokonce vyvolat i některé léky s obsahem jódu, bromu, některá antiepileptika, vitamin B12, hormony či anabolika.Rozhodně však pleti prospěje, když skončíte s kouřením. Jeho vliv na zhoršování akné už výzkumy jednoznačně prokázaly. „Kouření zhoršuje kvalitu kůže, snižuje její výživu a podporuje tvorbu volných kyslíkových radikálů,“ zdůrazňuje lékařka. Rovněž alkohol stimuluje tvorbu volných radikálů, čímž zvyšuje oxidativní stres a zhoršuje tak stav pokožky.
Zdroj, foto: MiaCare