Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 22.11. 2024
Dnes má svátek Cecílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Alergie - nemoc 21. století

25. 06. 2008 | Nemoci
Červené oči zalité slzami, celoroční kýchání, občas nějaký ekzém. Rýma, ne z nachlazení. Zná to většina z nás. Dorazíte k lékaři a po různých vyšetření vám oznámí – jste alergik.
Nemoc, která v tomto století postihuje mnoho lidí a jejích počet se neustále zvyšuje. Alergií je hned několik. Nejrozšířenější jsou pylové alergie a hned za nimi zaujímají místo alergie na roztoče. Prvopočátek právě těchto alergií hledejme v matracích a péřových přikrývkách, kde se prachu a roztočům daří nejlépe.

Jak na alergie?

Jak se zcela vyhnout nemoci s názvem alergie, vám neporadíme, ani samotní lékaři na to do dnešní doby nepřišli. Snahou je pomoci usnadnit život s  alergií na roztoče a prach, které trápí až 15–20 % obyvatel. Pokusíme se zde dát vám pár rad a tipů, jak minimalizovat potíže, které uvedená choroba přináší. Nejdříve si pojďme přiblížit vznik alergie a jak jí předcházet.
AlergieAlergická onemocnění začínají většinou už v raném věku a rizikových vlivů je celá řada: genetické dispozice jedinců pocházejících z rodin alergiků (atopiků), věk matky při narození dítěte, kuřáctví, intimní kontakty s domácími zvířaty v městských bytech, dlouhodobý pobyt ve znečištěném životním prostředí a podobně. Uváděné onemocnění může člověka potkat v jakémkoliv věku.
„V české populaci postihují alergické choroby kolem 25 % obyvatelstva, ovšem výskyt u mladé generace do 15 let činí až 35 %. Výskyt astmatu je v průměru u 5,1 % alergiků, alergické rýmy má 12,3 % a kožní 7,1 % alergiků. V absolutních číslech je pak asi 250 000 astmatiků, více než 700 000 osob trpí některou z forem alergické rýmy (roztoči, prach aj.) a přes 400 000 nemocných má alergické kožní onemocnění. Přitom až 35 % populace je možno řadit mezi atopiky, tedy kandidáty pro alergické onemocnění,“ uvádí alergoložka a imunoložka MUDr. Blanka Haindlová.

Roztoči a další příčiny alergií

Každý 3–4 člověk je na něco alergický či touto chorobou trpěl a měl „štěstí na uzdravení“. „Posledních případů je bohužel pomálu,“ říká MUDr. Blanka Haindlová. „Nebude tomu jinak ani v následujících letech,“ dodává lékařka. Důvodů je hned několik. Zrychlující se životní tempo, styl a způsob života, životní prostředí. Jeden z faktů je také ten, že díky očkování ubyly infekční nemoci, a tudíž zbyla určitá kapacita v imunitním systému. Další příčinou vzniku tohoto onemocnění je život v uzavřených prostorách, neudržovaná klimatizace, znečišťující a nové látky, na které jsme nebyli v minulých letech zvyklí. To vše může mít vliv na vznik různých druhů alergií, kterých je kolem 4 %.
Roztoči jsou spolu s pyly a prachem nejčastějšími zdroji alergických reakcí. Živí se malými kousky kůže, lupů, vlasů, které se zachycují nejčastěji v matracích a lůžkovinách. Tam se potom velmi rychle množí a jejich výkaly způsobují nepříjemné alergické reakce.

Alergie - roztočNěco o roztočích

Co to vlastně roztoč je? Jedná se o malého drobného členovce příbuzného klíšťatům. Délka roztoče je kolem třetiny milimetru a pouhým okem ho neuvidíte. Živí se lidskými lupy a kožním odpadem. Proto jich nejvíce naleznete na lůžku (matracích, polštářích, prošívaných dekách), kde mají vhodnou teplotu, vlhkost a dostatek obživy. Ideální teplota pro bytové roztoče je 22–26 °C. Výživu si ještě doplňují mikroskopickými plísněmi, které se v tomto prostředí také vyskytují.
Postele, to je největší ráj pro roztoče žijící v domácím prachu. „Průměrně 90 % roztočových alergenů v bytě pochází právě z lůžek,“ říká alergoložka Blanka Haindlová. Všechny matrace, tak jako polštáře a přikrývky, obsahují několik miliónů roztočů. Nejvyšší počet roztočů je v materiálech z přírodního vlákna (bavlny), a to v uvedených matracích. Až patnáct tisíc roztočů můžete nalézt v jednom gramu prachu.
Dušnost, kýchání, obtížné dýchání, trvalá rýma a nepřestávající kašel - nejdůležitější aspekty alergie na roztoče (jejich trus), kteří se nacházejí ve vašem bytě. Teplé, nejlépe vlhké prostředí to jsou pro ně nejideálnější podmínky. Mikroskopických roztočů s námi v domácnosti žije kolem třiceti základních druhů.

Věděli jste, že:

- Životnost roztočů je 2 – 4 měsíce, kdy vyprodukují 200x více exkrementů než sami váží.
Po uschnutí jejich výkaly tvoří nepatrné částice, které se víří vzduchem.
- Teplota 22 – 26°C, tma, vlhkost 70 – 80 % - toto jsou fakta pro ideální život roztočů
- Teplota 55°C, sluneční svit, pod 50 %vlhkosti – pokud dodržujete tyto parametry, roztoče nepotkáte

Lidské tělo za noc odrolí průměrně tři gramy šupinek kůže, což je základní potrava pro roztoče. Dnešní doba tomu nahrává. Neexistuje domácnost bez matrací, koberců, plyšových zvířátek pro děti a závěsů, kde se nejčastěji tyto malá, okem neviditelná „zvířátka“ jménem roztoč, skrývají. „Enzymy obsažené ve výkalech roztočů, které produkují jsou to co alergie způsobuje. Počínaje vyrážkami, podrážděním sliznice až po alergickou rýmu. Některé alergické rýmy mohou mít i smrtelný dopad, proto doporučuji nebrat je na lehkou váhu “ uvádí MUDr. Blanka Haindlová. „Určitě nepodceňujte úklid těchto prostor, a i když máte pocit, že je vše na první pohled čisté využijte nejnovějších prostředků, jak klidně spát.“ dodává, lékařka.


Dodržujte:

1. Matrace mějte vždy ve snímatelném povlaku.
2. Kupte si povlečení z materiálu, které je možno prát v horké vodě (min. 60°C).
3. Prostěradlo perte každých 14 dní.
4. Věnujte úklidu svého obydlí dostatečnou pozornost.
5. V bytě udržujte vždy stejnou teplotu a vlhkost.
6. Používejte spreje proti roztočům.(např.přírodní Milbiol,vhodný pro alergiky)
7. Po ránu vyvětrejte postel, nezastýlejte ji ihned.
8. Minimalizujte koberce, čalouněný nábytek, závěsy.
9. Vyvarujte se lůžkovin s obsahem peří.
10. Větrejte, větrejte, větrejte




Hana Houbičková
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Proti roztočům jsou i účinné výrobky, třeba: Prostředek do vysavače proti roztočům – speciální přírodní granulky zabrání dalšímu vzniku a šíření roztočů ve Vašem vysavači. Obsahují pouze přírodní extrakty. Navíc, stojí jen 99Kč. Ráda napíšu název výrobku. Info na mejlík: dzofek@seznam.cz
Obrázek uživatelky
profil
a pred povlecenim cisteho lozniho pradla jeste matraci vyluxovat na nejvyssi saci vykon!
Obrázek uživatelky
profil
Jooo alergiiie věčný nepříítelSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles