Dnes ji má řada z nás doma v květináči, nebo v teplejším období přímo na zahrádce. Řeč je o aloe vera, nepatrné zelené rostlince s ostny, které nepíchají, ale dodávají rostlině vzezření kaktusu. Přesto patří do rodiny sukulentů, přesněji do čeledi liliovitých, kam řadíme např. cibuli, česnek či chřest.
Tradice pěstování (čtěte také: Jak pěstovat aloe vera) a využívání aloe vera k léčebným účelům je starší více než 4000 let. Již staří Egypťané uctívali aloe vera jako "rostlinu nesmrtelnosti". Staří Řekové využívali rostlinu jako vzácný prostředek na opětovné získání krásy, pro upevnění zdraví a zpracovávali ji na tinkturu zajišťující dlouhý život. Kryštof Kolumbus ji rozšířil na svých lodích do Indie. Zde ji přezdívali příznačně názvem „lékař v květináči“.
Rostlina dozrává po 4 letech, kdy se dá začít se sklizní obsahu jejich listů (směs vnitřního gelu a šťávy) za účelem produkce různých léčebných přípravků. Neznamená to ale, že k místnímu ošetření drobných ranek a popálenin ji nelze využívat v domácnosti mnohem dřív. Jen její účinek není tak silný.
Existuje více než 200 druhů aloe, ale pouze 3 až 4 z nich mají léčivé účinky. Za tu nejúčinnější je označována Aloe barbadensis (Miller) aneb Aloe vera (Linnae).
Co je na této rostlině nevzácnější, nejléčivější a nejužitečnější? Jsou to její dužinaté listy. Gel uvnitř nich je tvořen především vodou. Zbylé ani ne jedno procento gelu je elixírem složeným z více než 200 účinných látek, především z vitaminů, minerálů, stopových prvků, enzymů, protizánětlivých látek a hlavně imunitu stimulujících polysacharidů atd.
Konkrétně jsou to:
Již zmíněné polysacharidy, podílející se na stimulaci imunitního systému a ovlivňující biologickou aktivitu ostatních látek v extraktu.
Enzymy (oxidáza, kataláza, amyláza, bradikináza, celuláza, lipáza, allináza, alkalická fosfatáza, kreatin-fosfokináza, superoxid dismutáza a další), vitaminy (vitamin C, E, A, vitaminy skupiny B - B1, B2, B6 a cholin, dále provitamin A neboli beta karoten) minerály a stopové prvky (vápník, draslík, hořčík, železo, zinek, mangan a další) mono a polysacharidy (glukóza, manóza, galaktóza, xylóza, arabinóza, aldopeptóza, polysacharid acemannan a další) esenciální a neesenciální aminokyseliny lignin beta-sitosterol kyseliny (kyselina jantarová a salicylová - nikoli aspirin!) steroidní látky antrachinony ve stopovém množství (aloin, barbaloin a další).Aloe vera nevyužíváme jen ve farmacii a k domácímu léčitelství. Je oblíbenou složkou také v kosmetickém průmyslu. Vděčí za to svým širokospektrálním účinkům.
Aloe vera se používá zejména:
U osob se zažívacími obtížemi (nevolnost, pálení žáhy, chronická zácpa nebo naopak průjem apod.). K preventivním účelům postačí pravidelné pití džusů a užívání tinktur z této rostliny. Při detoxikaci a pročišťování organismu. U osob s rekurentní kandidózou. U osob s oslabenou imunitou, a to i dětí. U osob se zánětem dásní (paradentóza). Pokud rostlinku pěstujete doma, prospěje vám pravidelné žvýkání jejích lístků. U osob s kožními obtížemi (pro zevní použití). Při drobném poranění nebo při menším popálení pokožky lze uříznout lístek aloe a řeznou plochou potírat postižené místo. Toto ale není vhodné při hlubokých ranách, nebo při velkých popáleninách 2. či 3. stupně. Aloe vera využijete na odřená kolena a lokty svých dětí a vnoučat. Při onemocnění jater a slinivky břišní. Mnoha dětem pomáhá žvýkání listů aloe vera také při nevolnosti při cestování. Klasický kinedryl je uspává a snižuje jejich pozornost, kdežto aloe vera, pokud snesou její chuť, jejich pozornost nenarušuje.Aloe vera pomáhá také při cukrovce. Organismus diabetiků nedokáže plně využít životně důležité vitaminy C a E. Právě tyto vitaminy patří mezi významné antioxidanty. Zjednodušeně lze říci, že organismus diabetika má sníženou schopnost bránit se vůči volným radikálům. Aloe vera napomáhá k lepšímu a efektivnějšímu využití vitaminů C a E pro organismus diabetika, a proto se její užívání jeví jako opravdu prospěšné.
Po aloe sáhněte také při projevech akné, plešatosti, při vzniku puchýřů, podlitin, suché pokožce, po bodnutí hmyzu, při svalových křečích, lupénce a kožních vředech. Traduje se, že pomáhá také na rakovinu kůže, při artritidě, špatném dechu, bolestech hlavy, nespavosti a vysokém krevním tlaku.
A když už máte štěstí a všechny nemoci, úrazy a zdravotní problémy vás minou, jistě si oblíbíte zelenou rostlinku pro její dekorativnost.
Ovšem nic není zázračné. I když má aloe vera spoustu příznivých účinků pro organismus, je to jen a jen
doplněk stravy, a ne lék. Se závažnými nemocemi je vždy nutné navštívit lékaře
a doplňky s aloe vera užívat jen jako něco navíc.
ChytráŽena.cz