Aloe je známa svými účinky na krásu, zdraví a dlouhý život. Patří k liliovitým rostlinám, které jsou nenáročné na pěstování. Na první pohled rostlinka připomíná kaktus. Cítí se dobře na místech, kde dlouho svítí sluníčko a mnoho měsíců nezaprší.
Například v Africe, Brazílii nebo na Kanárských ostrovech. Tato sukulentní rostlinka bez stonku dorůstá do výšky od 50 cm do 1 metru. Aloe tvoří dužnaté zelené až šedozelené listy. Některé druhy mají také bílé skvrny. Okraje listů jsou zubaté s trny. Rostlinka dosahuje v létě květenství až do výšky 80 cm. Dužina v listech aloe obsahuje průhledný gel, který má blahodárné účinky na naše zdraví.
Cenné látky ukryté v Aloe
Aloe patří mezi úžasné rostlinky, která nám poskytuje vitamíny skupiny A, B, C, a E. Minerály jako je vápník, draslík, hořčík, měď, železo, zinek a mangan. Dále aminokyseliny, proteiny a enzymy. Aloe je vhodná pro vnější i vnitřní použití, může se používat dlouhodobě a bez vedlejších účinků.
Co všechno aloe léčí?
Posiluje imunitní systém. Čistí tělo od různých škodlivin a jedovatých látek. Pomáhá při zažívání, léčí žaludeční a dvanácterníkové vředy. Účinně čistí střeva, pomáhá při zácpě i nadýmání. Léčí jaterní problém a také cukrovku. Snižuje vysoký tlak a hladinu cholesterolu. Působí příznivě na cévy a metabolismus. Je výborná na mykózy a kožní problémy. Léčí akné a atopický ekzém. Je vhodná na potravinové alergie. Dobře léčí různá zánětlivá onemocnění, například kloubů. Infekce ústní dutiny. Úpal a také akné. Pomáhá při hojení ran a popálenin.
Aloe může být pěstována jako okrasná rostlina
Aloe jsou teplomilné keříky, které se dají v našich podmínkách pěstovat pouze doma nebo ve skleníku. Vhodnější je skleník, protože časem rostlinka zabere dost místa. Aloe není náročná na pěstování. Tato pouštní rostlinka je zvyklá na sucho, a vydrží i několik dní bez zalévání, vlhkosti vzduchu a jiné údržby. Listy rostlinky jsou potažené ochrannou dužnatou vrstvou chránící před vysycháním. Vyžaduje dostatek slunečních paprsků, proto je dobré ji umístit na okno, směřující k jihu. Jednou za tři týdny přidáváme do půdy speciální minerální hnojivo. Je poměrně odolná vůči škůdcům. V zimě rostlinku zavlažujeme jen zřídka. Teplota vzduchu v zimě je kolem 10°C. Aloe se rozmnožuje semeny nebo řízky. Jarní období je pro výsev a přesazování ideální. Při přesazování vyměňujeme jen vrchní část zeminy. Řízkování se provádí v létě, kdy necháme řízky 2 dny zaschnout a pak je samostatně vysadíme do zeminy. Pro pěstování je vhodný propustný substrát, který se skládá ze směsi zeminy, kompostu, listové půdy a písku.
Pro své všestranné léčivé účinky je Aloe ideální rostlinkou určenou k pěstování.
ChytráŽena.cz