V těle máme 68 kloubů. Pokud pobolívá jeden, je to nepříjemné. Pokud dva, tři, tak patálie. Pokud jich bolí více a k tomu se přidá zánět, může se jednat o velice závažné onemocnění jakým je revmatoidní artritida.
Tato nemoc rychle postupuje a časem vyřadí postiženého člověka z aktivního života, usadí jej na invalidní vozík a dotkne se všech stránek jeho života. Proto je důležité, aby si lidé uvědomili rozdíl mezi revmatickými onemocněními. Artróza, nezánětlivé degenerativní onemocnění kloubů, jehož příčinou je hlavně stárnutí a přetěžování a revmatoidní artritida, autoimunní onemocnění, které charakterizuje chronický zánět, časem deformující klouby, které tuhnou a postupně zcela vypovídají službu. Revmatoidní artritida není nemoc stáří, postihuje lidi v každém věku, včetně dětí, v převážné většině ženy.
V orientaci mohou pomoci i nové stránky o bolesti kloubů, kde jsou základní údaje o této závažné nemoci a možnostech léčby.
Stránky jsou děleny na problematiku příčin vzniku revmatoidní artritidy, rozpoznání příznaků a možnosti léčby. Na stránkách si lze vyplnit jednoduchý dotazník, prostřednictvím kterého lze zjistit stupeň závažnosti onemocnění, jaké existují léčebné možnosti i jak by měl pacient hovořit se svým lékařem.
Mezi laiky je v oboru revmatologie dostatek informací o běžných revmatických chorobách jako je např. artróza, díky volně prodejným kloubním preparátům, o těžších formách revmatických onemocnění, jako je revmatoidní artritida či ankylozující spondylitida (Bechtěrevova choroba), či psoriatrická atritida se však zdaleka tolik neví. A přitom právě zde správná, včasná diagnostika a zahájená léčba může podstatným způsobem ovlivnit průběh nemoci a vrátit člověka do aktivního normálního života.
„Bludný kruh imunitních reakcí dokáže přetnout pouze včasná a účinná léčba,“ říká revmatoložka Kateřina Jarošová z Revmatologického ústavu, Praha.
Revmatoidní artritida postihuje asi jednoho člověka ze sta, projevuje se bolestivými oteklými klouby s omezenou pohyblivostí. Pokud není včas a účinně léčena, může být příčinou invalidity. Prvním projevem onemocnění obvykle bývají bolestivé otoky kloubů prstů na rukou, zejména po ránu. Při této nemoci se imunitní systém obrací proti vlastnímu tělu. Roznětkou může být stres, nedoléčená infekce, úraz a další.Nemocní se cítí celkově špatně, stěžují si na únavu, nechutenství, horečky, pocení, nechuť k práci a k životu vůbec. Pokrokem v léčbě je tzv. biologická léčba, která míří přímo proti buňkám imunitního systému.
V České republice trpí revmatoidní artritidou
asi 100 tisíc osob.
Zdroj: www.bolestkloubu.cz
Petra Dítětová
Chytrá Žena.cz