Artyčok není naší klasickou „domácí zeleninou“ nicméně se nedá říct, že by byl v našich zeměpisných šířkách extrémně neznámý. Víte však k čemu všemu se tato zelenina hodí, jak se upravuje, kde roste nebo jak vůbec vypadá?
Artyčok je vysoko rostoucí rostlina, která přesahuje i jeden metr. Přízemní listy vyrůstají v růžici a jsou velké a šťavnaté. Plodem artyčoku je nažka. Artyčok roste především v teplejších oblastech, takže u nás nějaké artyčokové zahrady zřejmě nenajdete. Artyčok nesnese teploty nižší než – 10 stupňů a daří se mu skvěle ve středomoří.
Artyčok vyniká svými zajímavými vlastnostmi a hojným způsobem použití. Působí skvěle na trávení, játra a žlučník. Pomáhá bojovat se žlučovými kameny, zvyšuje tvorbu žluči i její vylučování. Hojně se využívá při detoxikaci organismu a snižuje také hladinu cukru v krvi. Dále artyčok podporuje produkci trávících enzymů ve slinivkách, a proto se hojně doporučuje při poruchách její funkce.
Artyčok podporuje látkovou výměnu a má také výrazné protialergické účinky. Jako zelenina se zpracovávají její křupavé pupeny, které obsahují vitamíny A a B. Z artyčoku lze také uvařit skvělý čaj, který odstraňuje výše zmíněné problémy.
Chuť artyčoku je po uvaření hořko-sladká a používá se jako příloha k hlavnímu jídlu, nebo je součástí salátů. Artyčoky lze vařit v osolené vodě a podávat polité máslem a posypané strouhankou. I když se tato varianta nezdá na první pohled příliš chutná, opak je pravdou. Udělejme proto něco pro naše zdraví a zaexperimentujme s méně známými druhy zeleniny.
Vendi V.
ChytráŽena.cz