Toxiny způsobující atopický ekzém
Všechny záněty kůže a dermatitidy mají jeden společný prvek, a to poškození kožních buněk, jejich struktur a nedostatečnou produkci potřebných proteinů, lipidů a dalších látek, což má za následek porušení lipidové kožní bariéry. Ta chrání organismus před průnikem toxických látek a alergenů z vnějšího prostředí. Pokud tedy nepracuje tak, jak má, dochází k vysušování a zdrsnění kůže. Toxinů, které způsobují defekty kožní bariéry, je celá řada. Patří mezi ně chemické látky obsažené v kosmetice, textiliích, špercích a toxiny přijímané potravou a vzduchem. Toxinem je pro kůži však i řada patogenních bakterií a plísní, které se běžně vyskytují na zdravé kůži. Když však dojde k narušení mikrobiální flóry, dojde k jejich přemnožení a poškození kůže. To se stává zejména při užívání antibiotik nebo při nadměrném používání desinfekčních prostředků. Na dysfunkci bariérové funkce kůže se také významně podílí psychický stres.
Jak je to s ekzémy a genetikou
Jedinci s atopickým ekzémem se sice rodí se sklony k hypersenzitivitě a přecitlivělosti kůže, genetika přesto není hlavní příčinou problému. Statistiky z let 1996 a 2006, kdy bylo během deseti let diagnostikováno dvakrát tolik dětí s alergiemi a dokonce třikrát tolik dětí s atopií, jasně dokazují, že za tímto skokem stojí zhoršení životního prostředí a s ním spojené toxiny, které útočí na lidský organismus. „Není možné, aby se během deseti let změnil genetický kód. Tento bezesporu alarmující nárůst dětí atopiků mají na svědomí zejména toxiny, které se hromadí v organismu a spouští imunopatologické procesy.“, říká Mgr. Marie Vilánková. Podle dalších údajů se v České republice léčí nebo léčilo okolo osmi set tisíc lidí. Reálný počet lidí s atopickým ekzémem je však pravděpodobně vyšší, jelikož někteří jedinci své potíže přecházejí. „Stále více lidí si uvědomuje limity klasické léčby, jako je podávání léků a mastí, které akorát blokují imunitní reakce, a proto volí jiné, šetrnější možnosti léčby, které dokážou odstranit příčiny a ne jen potlačit projevy.“, dodává Vilánková.
Obnova lymfatického systému
Pro úspěšnou detoxikaci organismu a obnovu přirozené bariéry kůže je třeba obnovit správnou činnost lymfatického systému. Ten jako jediný dokáže z organismu toxiny odstranit. Na zdraví člověka je třeba se dívat jako na spojení zdravé psychiky a zdravého těla. Z tohoto názoru zároveň vychází i metoda kontrolované vnitřní očisty, která pomocí odhalení konkrétní toxické zátěže a následnému vyloučení toxinů z těla, pomáhá zklidnit imunitu a nastolit v organismu opět normální a zdravý režim.
Zdroj: Joalis