Květy má rostlinka jednoduché, poloplné i plné s jednoduchým nebo zvlněným okrajem v barvě bílé, růžové, lososové, červené, fialové, květy mohou být také kombinované. Nevýhodou je, že azalky téměř nevoní. Období kvetení je podle způsobu pěstování. Od září by se měla na azalce tvořit poupata. Přes léto zaléváme rostlinku vydatně. V zimě zálivku omezíme.
Přílišná zálivka a také naopak přeschnutí kořenového balu květině škodí. Rostlinku hnojíme od května speciálním hnojivem pro azalky a rododendrony. V zimě nehnojíme. Prospívá jí také vyšší vzdušná vlhkost. Kvetoucí azalku umístíme v chladné místnosti u

Při přesazování nezkracujeme kořeny, nesmíme porušit kořenový bal. Přesazujeme do zeminy, která je určená pro azalky, nebo do směsi rašeliny a písku. Většina odrůd vyžaduje tvarování. Azalkám neprospívá vysoká teplota v místnosti spolu se suchým vzduchem. Rostlinky nesnášejí vápno, ani pitná voda není pro ně nejvhodnější. Pitnou vodu můžete převařit a přidat do ní několik kapek octa. Nesprávnou zálivkou můžeme způsobit opad listu.
Postupně odkvétající květy odstraňujeme, rostlinka se tolik nevysiluje a vypadá lépe. Když nám přestane kvést a nevytváří-li se další poupata, postupně zaštipujeme nové výhonky, aby se keřík rozvětvil. Při napadení rostlinky škůdci aplikujeme chemický postřik. Rozmnožujeme vrcholovými řízky v červenci a srpnu. Výhonky nasadíme do směsi rašeliny a písku. Rostlinka potřebuje při růstu dostatečnou zálivku a vzdušnou vlhkost, umístíme na stinné místo. Zakoření zhruba za 4 týdny.
Azalka patří mezi nejkrásnější pokojové rostliny.
Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz