Zima dokáže být dlouhá a pro běžce nepříjemná. Nicméně ani v tomto ročním období není nutné se běhu vzdávat. Naopak. Má své nezaměnitelné kouzlo. Stačí se jen rozumně obléknout, obout, vybavit a můžete vyrazit.
Řada lidí má z běhu v zimě respekt. Bojí se chladu, kluzkého terénu, tmy. To vše lze však vcelku jednoduše řešit a není se tak čeho bát.
Pokud jde o vaše obvyklé tréninky, nemusíte se v podstatě nijak zvlášť omezovat. Dávejte si pozor při teplotách padajících hlouběji pod nulu, a to hlavně s ohledem na dýchací cesty. Někteří běžci mají problémy při dýchání chladného vzduchu, ale lidské tělo je stavěné tak, že v rozumných teplotách se s tímto problémem vyrovná samo.
Dále platí obecná pravidla o oblékání a vrstvení funkčních oblečení, které dokáže co nejvíce propustit pot. Hodit se mohou zateplené elastické kalhoty nebo teplejší funkční prádlo. Pokud běháte v teplotách pohybujících se pod nulou, nemusíte si dělat hlavu s nepromokavými vrstvami – pršet by v takovém počasí nemělo.
Samozřejmostí by dále měla být čepice nebo alespoň čelenka. Většina tělesného tepla totiž odchází z těla nezakrytou hlavou. To samé platí o rukavicích. Rozehřívat doma omrzlé prsty není nic moc.
Běhat můžete bez problému většinu svých oblíbených tras. Hodit se vám budou teplejší ponožky a trailová obuv (to zejména pokud napadne sníh), nebo třeba nesmeky, které skvěle fungují v kluzkém městě. Prostě je nasadíte na své běžecké boty a hurá do terénu. Pro delší běhání ve sněhu nejsou od věci běžecké boty s goretexovou membránou, protože sníh se vám bude na nohou rozpouštět a běh v promáčených botech není nic, o co byste stáli.
Pokud běháte večer po práci, pořiďte si čelovku. Také reflexní prvky na oblečení se vám budou hodit, obzvláště jestli holdujete běhání po městě nebo silnici.
Zdroj, foto: MIZUNO