Nejpřirozenějším pohybem pro člověka je obyčejná chůze a běh. Běhat dokáže každý, protože běh je zakódovaný v genetické výbavě každého člověka. Běhání má celou řadu benefitů pro zdraví, od zlepšení činnosti srdce a zvýšení výkonnosti plic přes posílení svalové hmoty a odbourání nadbytečných tukových buněk až po zlepšení paměti a vyrovnávání se se stresem.
Stejně jako zdraví lidí prospívá běh i zdraví psů. Navíc, pes je skvělý běžecký parťák. Když poběžíte se psem, budete mít lepší náladu. Psi mají hravý krok a vypadají, jako by se při běhu usmívali, a to je ,nakažlivéʻ. Protože psi jsou přirození běžci, budete mít ze společného zájmu radost.
Na rozdíl od lidského parťáka nebude pes řešit, jak a kolik kalorií spálí, ale připomene vám, že běh je
![Běhejte se svým psem! Běhejte se svým psem!](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/komercni-runczech-pes-pan-bezi-17.jpg)
Desatero běhání se psem
Běh se nedoporučuje pouze v případě vážného onemocnění vás nebo vašeho psa (např. onemocnění srdce, ledvin a plic nebo kloubní potíže). Berte v úvahu momentální zdravotní stav, hmotnost a věk vás obou. Máte-li pochybnosti, poraďte se s lékařem, potažmo s veterinářem. Jinak stačí dodržovat následující rady.1. Nejdůležitější je chuť a nadšení, potěšení z pohybu a ze společně strávených chvil.
2. Začít běhat můžete kdykoliv. Zpočátku se držte pravidla, že více je méně, a dávky pozvolna zvyšujte. Berte ohled na plemeno psa a jeho fyzické dispozice.
3. Před tréninkem psa nekrmte a vyvenčete ho.
4. Dodržujte pitný režim, zajistěte svému psímu kamarádovi během tréninku přísun čerstvé vody.
5. Pozor na velké horko. Zvláště v letních měsících soustřeďte fyzické aktivity na ranní nebo večerní hodiny.
6. Pro delší běh vybírejte vhodný, nejlépe přírodní povrch, tedy lesní nebo polní cesty. Na asfaltu tlapky trpí, může dojít ke zranění nebo ke spálení.
7. Běhejte jen tam, kam smíte. Věnujte pozornost obecním vyhláškám upravujícím volný pohyb psů.
8. Berte ohledy na ostatní. Nemáte-li nad svým psem 100% kontrolu, používejte vodítko.
Pes musí poslechnout na slovo i v prostředí, kde nejste sami (další psi, cyklisté, chodci, děti). Mějte na paměti, že chování psa je do značné míry pudovou záležitostí, a proto ho není možné vždy zcela předvídat.
9. Intenzita tréninku je druhořadá, nejdůležitější je pravidelnost a potěšení z pohybu. Vyčleňte si určitý objem času v týdnu, který bude určen jen vám a vašemu psovi.
10. Nezapomeňte psa chválit a odměnit ho vhodným pamlskem určeným pro psy.
Zdroj, foto: RunCzech