Antibiotika jsou určena k léčbě infekcí bakteriálního původu. Ne vždy je jejich indikace nutná, pokaždé by o ní měl rozhodnout lékař.
Na co myslet, když užíváte antibiotika?
![](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/komercni-pelcova-antibiotika-resistence-26.jpg)
Alkohol může spouštět vedlejší účinky některých antibiotik. Může také odvodňovat a narušit spánek, který je důležitý obzvlášť v boji s infekcí, protože posiluje organismus.
2. Po užití ATB se objevila vyrážka
Vždy informujte svého lékaře o případné alergii na ATB. Pokud se u vás objeví kopřivka, svědění nebo zarudnutí kůže, může se jednat o alergickou reakci. Léčbu je nutné upravit.
3. Pozor na zažívací obtíže
Někdy může užívání ATB vyvolat střevní obtíže s průjmem. Pokud by přetrvávaly i po skončení léčby ATB nebo byly velmi výrazné, informujte lékaře.
4. Pokud jste zapomněli, dvojitá dávka předchozí výpadek nedožene
Jestliže vynecháte jednu dávku, další neznásobujte, ale vezměte si ji co nejdříve. Poté pokračujte v podávání jednotlivých dávek v bezpečných intervalech dle doporučení lékaře.
5. Pozor na interakci s jinými přípravky
Užíváte-li jiné léky či doplňky, vždy o tom lékaře informujte. Některé přípravky není vhodné vzájemně kombinovat. Zeptejte se, zda je bezpečné užívat je spolu s ATB.
6. Nechoďte příliš na slunce
Některá ATB mohou zvýšit citlivost na světlo. Použijte raději opalovací krém a zahalte pokožku.
7. Nezapomínejte doplňovat tekutiny
Zvyšte příjem tekutin, což urychlí léčbu a sníží riziko nežádoucích účinků. Ideální je voda, bylinkový čaj a vývar.
8. Někdy prospěje i trocha pohybu
Pokud máte sílu, běžte se chvíli zlehka projít. Když ne, buďte doma. Jen samotné užívání ATB představuje pro organismus pořádnou zátěž.
Zdroj, foto: Prevence antibiotické rezistence