Na běžky se může vydat prakticky kdokoliv. Pohyb si totiž vždy uzpůsobí vlastnímu tempu a kondici. Navíc se podívá na krásná místa a ujede větší vzdálenost, než by ušel pěšky.
Běžkování je bezpečné. Jak by měl postupovat člověk, který s běžkováním začíná, neví, jak mu půjde, jestli ho bude bavit… Měl by si lyže rovnou koupit, nebo spíš půjčit?
Určitě půjčit. Běžkování je nový sport a nevíte, zda vás osloví. Jakmile běžky vyzkoušíte, poznáte, jestli je tohle aktivita, které se chcete pravidelně věnovat. Po takovém rozhodnutí už je vhodná doba běžky zakoupit. Nejlepší pro začátečníky je, vzít si k sobě na chvíli někoho zkušenějšího, kdo vysvětlí základy.
![běžky jsou bezpečný a levný sport běžky jsou bezpečný a levný sport](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/koercni-lanterna-bezky-zima-4.jpg)
4 tipy pro běžkaře
1. Pořiďte si univerzální lyže na klasiku i skate. Na začátek volte raději kratší běžky kvůli snazší manipulaci. Pro začátečníky jsou vhodnější „šupiny“, které se nemusejí mazat a jsou šikovné i pro „stoupání do kopečků“.
2. Na běhání na lyžích si pořiďte raději také o číslo větší boty, jako se doporučuje na běh.
3. Co by měla obsahovat další doporučená výbava na běžky? Termo prádlo, tenkou čepici, tenké rukavice, tenký nákrčník a sportovní brýle. Oblečení je vždy lepší vrstvit. Více tenkých vrstev má mnohem větší efekt než jedna tlustá vrstva. Při delší trase se hodí i nosič na pití nebo malý batůžek, nejlépe s integrovanou pláštěnkou, která uchrání věci i při hustém sněžení.
4. Po jízdě v bílých stopách je důležité myslet i na váš strečink a relaxaci. Dokonalou oázu a relaxaci si užijte v někajém wellness centru, sauně či termálních bazénech.
Zdroj, foto: Lanterna