Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Bolest – jak funguje a jaký je její význam pro tělo?

5. 03. 2011 | Péče o tělo
Bolest – tak tuto „funkci“ by si naše tělo mohlo klidně odpustit, co říkáte? Nebylo by to krásné – rodit bezbolestně, k zubaři si zajít příjemně zarelaxovat a při teplotě být čilý jako rybička? K čemu nám vlastně bolest je? Má za svůj cíl pouze nám znepříjemňovat život? To určitě ne. Každá funkce našeho těla má své opodstatnění – i bolest.

Bolest nás upozorňuje, že se s naším tělem děje něco nedobrého. Říká nám vlastně: „Pozor, něco se stalo! Je třeba to napravit, tak s tím něco udělej!“ Většinou signalizuje aktuální nebo potenciální poškození organizmu. Slouží nám tedy k tomu, aby zabránila újmě. Bolest funguje následujícím způsobem: Představte si, že malé dítě položí ručičku na žhavý sporák. Čidla v jeho kůži zaregistrují bolest, nerv vyšle informaci do mozku, který situaci vyhodnotí jako nebezpečnou a spustí alarm = bolest. Ta upozorní jinou část mozku, že je situaci třeba řešit. Do svalů ručky malého průzkumníka je vyslán příkaz k odtažení od horkého předmětu. Současně se celá situace zapíše do paměti, aby se jí dítě příště vyvarovalo. Bolest ještě chvíli přetrvá a pak (po pominutí nebezpečí) samovolně vymizí.

Vnímání bolesti je individuální. Práh bolesti – tedy úroveň, kdy podnět začínáme jako bolestivý vnímat – je různý, liší se podle pohlaví, věku i dalších kritérií. Existuje dokonce patologicky zvýšený práh bolesti (jeho nositel je tedy proti ní extrémně odolný). To však jeho majiteli nepřináší výhody, ale naopak komplikace. Vzhledem k tomu, že se jedná o poruchu vrozenou, je těžké takovému dítěti vysvětlit, proč není dobrý nápad rozběhnout se hlavičkou proti zdi. Navíc taková osoba automaticky předpokládá stejný práh bolesti i u ostatních lidí a jeví se tedy často až brutální.

My, civilizovaní Evropané, jsme na vnímání bolesti obecně velmi citliví. V dnešní době často už školní děti vyžadují při sebemenší bolesti lék. Je to však správné? Když už víme, že bolest má své opodstatnění, neměli bychom se spíše zabývat tím, co je s naším tělem v nepořádku, než abychom pouze „vypnuli“ náš vnitřní alarm? Až vás příště rozbolí hlava, zkuste se na chvíli zamyslet PROČ. Nepotřebujete náhodou odpočinek? Máte dost tekutin? Nechybí vám vitamíny či pohyb? Růžová pilulka tento problém rozhodně nevyřeší, pouze odstraní symptom.

Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
tím se nedá než souhlasitSmajlíkSmajlíkSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles