Příroda se probouzí ze zimního spánku a nastává čas úklidů v domácnostech i na zahradách, ale neměli bychom zapomínat ani na sebe. Očistou organismu vezmou zavděk především játra a ledviny, které měly přes zimu při vydatnější stravě napilno, zmizet by měly i zimními faldíky.
Za jarní detoxikaci nelze považovat žádnou jednostrannou drastickou dietu poškozující někdy zdraví a obvykle doprovázenou jo-jo efektem. Toxinů a nežádoucích látek je možné se opravdu a důkladně zbavit jen při pozvolném uklízení, které se může klidně protáhnout na několik týdnů. Každý si může zvolit své tempo i postup, ale platí určitá společná pravidla.
Rozhodně si dopřávejte pestrou stravu plnou vitaminů, minerálů a stopových prvků. Najdete je především v čerstvém ovoci, jarní zelenině či bylinkách. Strava bohatá na balastní látky jako je celozrnné pečivo, přírodní rýže nebo jáhly umí pěkně vykartáčovat střeva a utlumí na delší dobu pocit hladu.
Možná vám prospěje pouhé vynechání masa, alkoholu, kávy a sladkých i sycených nápojů. Jako bonus pocítíte při odlehčeném jídelníčku víc energie, protože se tělo nebude unavovat zpracováváním nadbytečných kalorií. Nezáleží jen na tom, co jíte, ale jak a kdy. Udělejte si čas a každé sousto dobře rozkousejte. Žaludek tak dostane hezky rozmělněnou stravu, jež lépe stráví. Od vlčího hladu vás ochrání pravidelné jídlo pětkrát denně, ale pozor na večerní porce. Ty by měly být spíš symbolické. Tělo už nestíhá před spaním využít kalorie a uloží si je do tukových polštářků.
Při žádném uklízení by se rozhodně nemělo šetřit vodou. Výborně organismus pročistí jednodenní pitná kúra s pramenitou vodou, neslazeným čajem (zelený, lapacho, kopřivový, z listů břízy, kopřivy nebo heřmánku) a s čerstvými zeleninovými šťávami. Obzvlášť ráno nalačno se doporučuje sklenka neperlivé vody se šťávou z citrónu nebo limetky. Potřeba tekutin je individuální., záleží na věku člověka, jeho pohlaví, tělesné váze, fyzické aktivitě, způsobu stravování i zdravotním stavu, ale určitě by měl pozřít alespoň dva litry denně.
Každodenní detoxikaci má na starosti také kůže. Vynikající jsou ranní sprchy se střídáním teplé a studené vody urychlující krevní oběh, což usnadňuje vylučování toxinů. Očistný účinek má i teplá aromatická koupel s vonnými oleji s vanilkou, růží nebo andělikou. Dovolí-li vám to zdraví, nevynechejte příležitost navštívit saunu, kde vypotíte velké množství škodlivin.
Hurá do přírody! Také svižné procházky či běh na zdravém vzduchu i aerobní cvičení podpoří váš očistný program, protože rychlý pohyb upravuje mj. peristaltiku zažívacího traktu. Pomalejší jóga, pilates či tai-čchi a různé dechové terapie jsou pro váš záměr jako stvořené.
Kromě zdravého jídelníčku, dostatečného pitného režimu a pravidelného pohybu je další možností ozdravení masáž. Lymfatický systém mnohdy nestíhá odplavovat při špatné životosprávě zbytky produktů látkové výměny a ty se pak hromadí v tukových buňkách.
Viditelnou známkou je celulitida a otoky. Masážní salóny nabízejí ruční nebo strojovou variantu lymfatické masáže a je na každém, jaká mu víc vyhovuje. Doma ve sprše lze rozproudit lymfu pravidelným drhnutím celého těla masážním kartáčem nebo lufou. Máte-li nějaké zdravotní problémy, raději vše konzultujte s lékařem a odborníkem na výživu.
Zdroj: Plus pro Vás.cz
Autor: Blanka Dražanová